Lübnan ordusuyla Fethu’l- İslam arasındaki çatışmalar sürüyor

Lübnan’ın Trablus kentinde bulunan Nehru’l- Bared Filistin mülteci kampında Lübnan ordusuyla El Kaide’nin Lübnan’daki uzantısı olarak bilinen Fethu’l İslam militanları arasında yaşanan çatışmalar sürüyor. Lübnan ordusunun dün gece Trablus kentine hakim olduğu ve Nehru’l- Bared mülteci kampı içindeki ve civarındaki binalarda aramalar yaptığı bildirilmişti.

El-Alem televizyonunun haberine göre Lübnan ordusu, operasyonlarını Nehru’l Bared Filistin mülteci kampı civarındaki Fethu’l- İslam militanlarının bulunduğu bölgelere yoğunlaştırdı.

El-Cezire televizyonu da bu sabah yaşanan çatışmalarda iki sivilin öldüğünü duyurdu.

Nehru’l- Bared Filistin mülteci kampı halk temsilcisi Ebu Hişam Leyla, el-Cezire televizyonuna verdiği demeçte kampa yönelik rast gele ateş açıldığını ve bu sebeple birçok sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Hamas’ın Lübnan temsilcilerinden Usame Hemdan da Nehru’l Bared mülteci kampındaki durumun kötüleştiğini belirterek buradaki sivillerin korunması gerektiğini ifade etti.

Lübnan ordusunun dün gece Trablus kentine hakim olduğu ve Nehru’l- Bared mülteci kampı içindeki ve civarındaki binalarda aramalar yaptığı bildirilmişti.

Dün yaşanan çatışmalarda 23 Lübnan askerinin öldüğü, 19 kişinin yaralandığı ve 15 Fethu’l- İslam militanının öldürüldüğü bildirilmişti.

40 bin Filistinli mültecinin yaşadığı kampın sorumlusu, çatışmalarda kampta bulunan 10 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Öte yandan Beyrut’ta Hıristiyanların yaşadığı Eşrefiye semtinde bomba yüklü bir araçla yapılan saldırıda bir kadının öldüğü 10 kişinin de yaralandığı bildiriliyor.

Fethu’l- İslam: El-Kaide’nin Lübnan uzantısı

Fethu’l- İslam adlı örgüt El-Kaide’nin Lübnan’daki uzantısı olarak biliniyor. Fethu’l- İslam adlı el-Kaide bağlantılı örgütün bugün Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus kentinde bulunan Nehru’l- Bared Filistin mülteci kampına saldırısıyla başlayan çatışmalarda biri ağır olmak üzere dört kişinin yaralanmıştı.

Nehru’l- Bared Filistin mülteci kampında geçtiğimiz aylarda da birçok güvenlik ve asayiş sorunu yaşandığı belirtilirken daha önce de Beyrut’un kuzeyinde terörist bir eylem düzenledikleri gerekçesiyle Fethu’l- İslam adlı örgüte mensup 7 kişi tutuklanmıştı.

Yakalanan kişiler arasında bulunan ve örgütün lideri olduğu belirtilen Suriye uyruklu Mustafa Siyur adlı şahsın Beyrut’un kuzeydoğusunda iki otobüse düzenlenen bombalı saldırıyı kendisinin yaptığını itiraf ettiği bildiriliyor.

Lübnan’da 12 mülteci kampında toplam 400 bin Filistinli mülteci yaşıyor ve burada yaşayan bazı Filistinli grupların silahlı olduğu ifade ediliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: