Irak’ta Oğlunu Kaybeden Britanyalı Asker Annesi Rose Gentle: Oğlumun Gerçek Katili Tony Blair

Rose GentleKahire Konferansı‘nın önemli konuklarından biri 19 yaşındaki tek oğlunu 3 yıl önce Basra’da kaybeden Britanyalı anne, “Savaş Karşıtı Asker Aileleri” hareketinin sözcülerinden Rose Gentle‘dı. Samandağ Cemre Gazetesi Yayın Yönetmeni Timur Rençuz, Rose Gentle‘la bir söyleşi gerçekleştirdi. “Oğlunun gerçek katilinin Tony Blair ve İngiliz hükümeti” olduğunu savunan Gentle, Türkiyeli annelere ve savaş karşıtlarına da mesaj gönderdi: Tek Bir Anne Bile Çok Şey Değiştirebilir!

video: Kahire Konferansı. Rose Gentle videoları içerde

Ahmed Shawki Rose Gentle

Gentle bütün dünyada seminer ve toplantılara katılıyor.
Üstte ABD’de, Ahmed Shawki ile panelde..

Tek Oğlunu Irak’ta Kaybeden Britanyalı Anne Rose Gentle:

“Tek Bir Anne Bile Çok Şey Değiştirebilir”

Oğlunuzu kaybettikten sonra hayatınız ne yönde değişti, savaşa ilişkin düşünceleriniz oğlunuz Gordon’u yitirdikten sonra mı belirginleşti?

Oğlumu kaybetmeden önce de savaş karşıtıydım. Bizim yaşadığımız Glasgow’un (İskoçya) Pollok bölgesi yoksul bir yerdir. İnsanların ortalama ömrü 59 yıldır, ekonomisi zayıftır ve yaygın işsizlik vardır. Buradaki işsiz gençler üç-beş kuruş para kazanmak için askere gitmek durumunda kalıyorlar. Savaş hakkında doğru dürüst bilgi sahibi olmadan, 18-19 yaşında askere yazılıyorlar ve savaşa gönderiliyorlar. Benim oğlum Gordon, Irak’ta savaşa yollandığında henüz 3 haftalık askerdi, 19 yaşındaydı ve benim tek çocuğumdu.

Gordon haftada 42 sterling (yaklaşık 115 YTL) işsizlik ödeneğiyle yaşıyordu. İş ve İşçi Bulma Kurumu‘na gittiğinde Silahlı Kuvvetler‘i önerdiler. Kocamla ben itiraz ettik, ama ehliyet almak ve otomobil tamircisi olmak istiyordu, orduya katılırsa bunların ikisini de gerçekleştireceğini söyledi, bir şey diyemedik

Gordon gibi gençlerin hayatlarını kaybetmesi, Pollok’taki durumu değiştirdi mi, ekonomik gerekçelerle askere gitme eğilimi hala sürüyor mu?

Hayır. Ben ve diğer savaş karşıtı arkadaşlarım, sadece Pollok’ta değil, ulaşabildiğimiz her yerde gençlere gerçekleri anlatmaya çalışıyoruz. Okulları dolaşıyoruz, gençlere “savaşa gitmeyin” diyoruz. Birkaç gün önce Manchaster’daydım Irak’ta bacaklarını kaybetmiş bir genci ziyaret ettim.

Bunları bireyler olarak mı yapıyorsunuz, bir organizasyonun parçası olarak mı?

Savaş Karşıtı Asker Aileleri (Military Families Aganist War) adında bir organizasyonumuz var. Kamuoyunu bilgilendirmek için okullardan camilere kadar pek çok yerde toplantılar düzenliyoruz. Toplantılarımızda Iraklı ailelerin ve annelerin de bulunmasına özel önem veriyoruz. Ne zaman bir toplantı yapsak mutlaka Irak’lı bir annenin de bizimle beraber olmasını organize ediyoruz.

Türkiyeli savaş karşıtlarına ve annelere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Tek bir annenin bile bir şeyler değiştirebileceğini görmeliyiz. Benim durumumdaki her anne bir kampanya başlatabilir. Irak’a yada başka ülkelere yapılan saldırılara ülkelerimizin dahil edilmesine karşı çıkmalıyız. Çeşitli gerekçelerle Ordu’ya yazılan 18-19 yaşındaki çocuklar gerçeklerin yeteri kadar farkında olmayabilir. Onlara gerçekleri biz anlatmalıyız. Bizim görevimiz bu.

İnsanlar hükümetlerinin verdiği kararlara karşı çıkabilmeli, “Dur” diyebilmeli. Çünkü savaşta hayatını kaybedenler, başbakanların, bakanların ve hükümet üyelerinin değil, bizim çocuklarımız oluyor.

Söyleşi: Timur Rençuz, Samandağ Cemre Gazetesi

Rose Gentle Kimdir?

Britanya’da asker ailelerinin savaşa karşı örgütlenmesinin başını çeken Rose Gentle, İskoçya’nın Glosgow kentinde yoksul işçi ailelerinin yaşadığı Pollok mahallesinde oturuyor. Gentle hayatını temizlikçilik yaparak kazanıyor.

Rose Gentle tek oğlu Gordon’u üç yıl önce Basra’da kaybettikten sonra, Savaş Karşıtı Asker Aileleri (Military Families Aganist War) hareketini başlatarak, Britanya tarihinde de bir ilke imza attı. Oğlunun gerçek katilinin Tony Blair ve İngiliz hükümeti olduğunu savunan Rose Gentle Kahire’den ABD’ye dünyanın çeşitli ülkelerini dolaşarak savaş karşıtı etkinliklere katılıyor.

Rose Gentle: Sevgili Bayan Blair

(iki bölüm)

Rose Gentle Irak’taki Britanyalı Askerlere Sesleniyor

Rose Gentle, Londra’da 100 Bin kişilik Lübnan’la dayanışma amaçlı “Ateşkes Hemen Şimdi!” gösterisnde konuşuyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: