Hizbullah, İsrail’in ‘Yenilmez’ Tankı ‘Merkava’ları Nasıl Etkisizleştiriyor?

Hizbullah, en azından İsrail ordusunun güvendiği yedi tank bölüğünden birini ortadan kaldırdı. Bu kayıplar, İsrail genelkurmayının oluşturduğu “blitzkrieg” stratejisini bozdu. Bu strateji uçak, tank ve panzerlerin yoğun olarak aynı anda harekete geçirilmesini öngörüyordu. Buna göre İsrail’in bu kayıpları, İsrail ordusunun karadaki ilerleyişini piyadelerin ilerleyişiyle orantılı olarak sürdürme kararı almasına yol açtı. Lübnan Direnişi, en son teknoloji ürünü olan Rus tanksavarlarını kullanıyordu. Bu tank savarlar, İsrail’in “Merkava” tanklarını hatta Amerikan tanklarını da imha edebilme kapasitesine sahipti. Ria Novosti askeri yorumcusu Viktor Litovkin, Moskova ile Tel Aviv tartışmayı değerlendiriyor. (Solda Merkava’nın reklamı, sağda imha edilmiş bir tank)

İsrail, Lübnan başarısızlığından Rus roket atarlarını sorumlu tutuyor

İsrail Genel Güvenlik Bakanı Avi Dichter ve İsrail Savunma Bakanı Amir Paretz’in, Hizbullah’ın Güney Lübnan’da son teknoloji ürünü tank savar roketleri özellikle de art arda ateşlenen RPG–29 modeli Rus tank savarlarını kullandığını ilan etmesi Rus haber ajansı “Ria Novosti”nin sorularını cevaplayan askeri uzmanlarda şaşkınlık yarattı. Uzmanlar, ancak isimlerini vermemem şartıyla benimle konuşmayı kabul ettiler.

Uzmanlardan birisi “Her savaşta olduğu gibi, bazı çevreler sözlerimizi kendi çıkarları doğrultusunda yorumlayabilir ve biz bunu istemeyiz” dedi.

Onların dikkat çektiği ana konu şuydu: Hizbullah’ın elinde RPG–29 model Rus tank savarlarının bulunması bunları Suriye’den, Suriye’nin de Moskova ile Şam arasındaki silah teknolojisi alanındaki dayanışma çerçevesinde Rusya’dan aldığını göstermez. Bu kuşkunun gerçekliği yoktur. Gerçekleri güvenilir belgelerle kanıtlamak gerekir ki bu tür bir kanıt da yoktur.

İsrail’in bize gönderdiği roket parçaları ve roketin arka kısımları hiçbir şeyin kanıtı olamaz. Gerçekten de bu parçalarda Rus Kril alfabesiyle yazılı ifadeler vardır. Ancak bu araştırma için yeterli değildir. Bu noktada silahların seri numaralarına bakılması gerekir ki bunlar nerede üretildi, kim sattı ve kime satıldı, saptayalım.

Uzmanların verdiği bilgiye göre, tanklara aksi tesir yaratan zırh teknolojisinin eklenmesiyle birlikte “RPG–29 Vampir” roketinde de tanklara karşı şiddetli patlama yaratan ileri düzey sıcaklık teknolojisiyle üretilmiş G-29V savaş başlıkları 80’li yılların sonuna doğru konuldu. Sovyetler Birliği ordusu bu roketatara 1989 yılında sahip oldu. Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı’nın dağılmasının ardından eski komünist ülkelerden bağımsızlığa kavuşan yeni devletlerin çoğunda bu roketatarlara ve mühimmatlarına rastlamak mümkün hale geldi. Nitekim bazı ülkelerde bu roketatarın üretimi de yapılmaktadır. Dolayısıyla İsrail tanklarını bu roketatarlardan hangisinin vurduğunu belirlemeye çalışmak yalnızca tahmin olacaktır.

Eğer askeri destek hakkındaki bir anlaşma resmi veya “beyaz” ise burada her zaman için son kullanıcıdan söz edilir. Fakat bu beyaz anlaşmalardan ayrı olarak, yarı resmi gri hatta gayr-i resmi ve illegal siyah anlaşmalar da vardır.

Herhangi bir ülkeden herhangi bir kişi Ortadoğu’ya; Filistinlilere, Hizbullah’a, Hamas’a yahut herhangi bir silahlı gruba RPG–29 satabilir. Detaylandırılmış kurulumlarda eskiden böyle yapılırdı. Uzmanlar “suçluluğu kanıtlanıncaya dek masum kabul et” prensibi gereğince bu ülke ve kurumların isimlerini belirtmedi; fakat çoğunun suçu ispatlanmış durumdadır. İllegal silah satışı yapan tüccarlar uzun süre birer sansasyon olarak değerlendirilerek konu kapatıldı. Eğer kıdemli görevlilerin şüpheleri varsa, hatta kamusal suçlamalarda bulunuyorlarsa, bu iddialarını belgelendirmeleri gerekir. Gerçekler olmadan, bunlar boş konuşmalar, hatta politik oyunlardır.

RPG-29

Rus yapımı RPG–29 anti-tank roketatar

Askeri uzmanlarının gözlemlerine göre ne zaman taraflardan birinin işleri ters gitse “Rus silahlarının yanlış kullanımı”ndan söz edilmeye başlanıyor. Bu Amerikalıların Vietnam’da da yaptığı bir şey ve şimdi yirmi yıl sonra militanların Rus silahlarıyla savaştığını öne sürerek Irak’ta da aynı şeyi yapıyorlar. Eğer Irak ordusu 30 yıla yakın bir zamandır silahlarını Rusya’dan alıyorsa, diğer ordular bu konuda bir şey yapamazlar. Şimdi İsrail yetkilileri işine geleni yapıyor.

Uzmanlara göre politikacıların Rusya’yı dolaylı yoldan diğer tarafı desteklemekle suçlarken, gözden kaçırdıkları bir şey vardı. Bu da, onların çaresizliği ve kendi silahlarına olan güvensizlikleri ve zayıf donanımlarıdır. Merkava tankları İsrail’de her zaman “yenilmez” görülmüştür. İsrailliler her zaman bunun tasarımıyla ve gelişmiş uygulama alanıyla gurur duyagelmişlerdir. Nitekim onun dünyadaki en gelişmiş tank olduğunu da ileri sürmüşlerdir. Yöntem olarak, İsrailliler Gazze Şeridi’nde ve Batı Şeria’da bunu başarıyla kullanmışlardır. Merkavalar yalnızca helikopterler tarafından desteklendikleri ve bu helikopterlerle doğrudan ve düzenli iletişim imkânları buldukları zaman yerel yerleşim bölgelerine girmişlerdir.

Ancak, anlaşıldığı kadarıyla tankların helikopterlerle desteklenmesi Lübnan toprakları açısından yeterli değildir. Herhangi bir tank ekibi çok az görebilir. Bunlar, yan taraflarda ve arka tarafta ne olduğunu bilemez. Bu da çalılıkta yahut kapı arkasında saklanan herhangi bir militan için kolay hedef anlamına gelir. Bu noktada militan, Merkava’ya mükemmel korunduğu ön tarafından saldırma ihtiyacı duymayacaktır. Militan tankı arkasından, arka tarafı yahut çark mahfazasının arasındaki boşluk yönüyle vurabilir. Her tankın zayıf noktası vardır. Son derece mükemmel silahlar bulunmasa bile… Dolayısıyla Rus roket atarlarından şikâyetçi olmaları anlamsızdır. Uzmanlar yine de İsrailli bakanlara Rus silahlarının bedava reklâmını yaptıkları için teşekkür ediyorlar; ama bunu tekrarlayarak bir şey yapamayacaklarını kaydediyorlar. Ayrıca uzmanlar, İsrail tanklarının İsrail’de değil Lübnan’da vurulduğuna dikkat çekiyorlar.

Hizbullah üyeleri, -hangi duyguları çağrıştırırlarsa çağrıştırsınlar- çoğunluğu Lübnan vatandaşıdır ve düşmana karşı topraklarını savunma hakkına sahiptirler. Bu noktada uzmanlar siyasi konulara girmekten kaçındıklarını söylediler ve silahlar meselesine dönerek ekledir: İsrail de yalnızca kendi silahlarını kullanmıyor!

Merkava İsrail tankıdır. Ancak İsrail askerlerinin Lübnan’a karşı kullandığı M-113A1/A2 ve M-577A2 tipi tanklar Amerikan yapımıdır. Aynı durum şu helikopterler için de geçerlidir: AH-1E/Bell-209, Chechnya-53D Stallion, UH-60 Blackhawk, S-70A ve Apache AH-64 Saldırı helikopterleri. Tüm bunlarda kullanılan AMRAAM, AIM-120B, AIM–95 ve MLRS 227 gibi çoklu roketatar sistemine sahip ağır silahlar da ABD’de üretilmiştir. Saldırı uçakları, ağır ve savaşçı toplar da cabası… Uzmanlar şunu söylüyor: “Birileri, yabancı bir ülkeyi yabancı silahlarla vurduğu halde neden herhangi bir tarafı sorumlu tutuyor?”

Onlarla tartışmadım. Bir gazeteci olarak yalnızca okuyucuyu bu noktada bilgilendirmeye çalıştım. Bu açıklamalar bazı İsrailli komutanların Rusya’nın (savaşa) “katılımına” ve Ortadoğu’daki kanlı mücadeledeki Rus silahlarına ilişkin dillendirdiklerinden farklıydı.

Çev: Furkan Torlak

Reklamlar

9 Yanıt

 1. nice

 2. israil askerleri hizbullahı yenemeyince doğal olark bahaneler üretiyor.. o tankları yenilmez olarak gösteriyorlar hatta türk,iyeye satmaları gündeme gelmişti hizbullah onları yen di çok süper oldu

 3. Bu yazıdaki hersey doğru olabilir fakat Allah rızası için o resimdeki tank imha edilmiş bir tank mı?

 4. bence bu tankın türk ordusunda olması gerektiğini düşünüyorum
  durumuna bakıldığında çok iyi görüküyor artılarını alarak abd malı abraham tankının ve alman leopar tankları ve rus t 72 tankalrının harmanlaması ile süper bir tank ortaya çıkar diye düşünüyorum…..

  • neyi harmanlıyorsun , legomu oynuyorsun , süper olan ne , yazıyı okumadın herhalde , zırhı beş para etmez…….

  • yav ne boş konuşuyorlar bu israiller , bi kere hizbullah 1 günde 24 israil tankını vurdu ve buda hizbullahın ne kadar güçlü olduğunu gösterir..ha bide israilin irandan vurmaktan biraz çekimser kalmasının temel nedeni hizbullahtır…

  • israil yapımı silahların lübnanda nasıl patlatıldıklarını görmüyormusun?gördüğün halde nasıl bu beş para etmez silahları almamızı istiyorsun

 5. selamun aleyküm ben bundan anlıyorumki bu israilin
  sonu gelmiş diyebiliriz çünkü artık lübnan,filistin,iran,bunların hepsine alahın askerleri
  olan melekler onlara yardım ediyor artık tüm kafirlerin sonu yavaş yavaş gelmektedir inşalah pek yakında bu ortata çıkar inşalah

 6. birakin allah icin simdi sonuc ne ona bakin kimin hakimiyeti altinda oralar kimin borusu otuyor israil hepsi ne zamanorada bir arap ulkesinin borusu oter o zaman israil kaybetmis olur gerisi fasa fiso

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: