Seyyid Hasan Nasrallah: Galip-Mağlup Aramıyoruz, Çözüm İstiyoruz

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, hükümet karşıtlarının hedeflerine ulaşıncaya kadar gösterilere devam edeceğini belirtti. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilmesinin “40”ı töreninde konuşan Nasrallah, ülkedeki bunalımın çözülmesi için diyalogdan yana olduklarını belirterek, kendilerinin hükümetin kurulmasını istediklerin, galip veya mağlup belirleme peşinde olmadıklarını söyledi.

El-Menar televizyonundan da yayınlanan dünkü konuşmasında Nasrallah, hükümet karşıtlarının yaşanan bunalımı ulusal birlik temelinde diyalogla çözmek istediğini belirterek Sad Hariri ile Meclis Başkanı Nebih Berri arasında perşembe günü yapılan görüşmeyi de desteklediklerini ifade etti.

Hükümet yanlılarından ülkedeki siyasi bunalımın çözümü konusunda oluşan fırsatı kaçırmamalarını isteyen Nasrullah, muhaliflerin hükümette üçte bir artı bir formülünde ısrar ettiğini vurguladı.

Hükümet karşıtlarının galip veya mağlup belirlemek peşinde olmadığını belirten Nasrullah: “hükümet karşıtları hükümetteki 30 bakanlıktan 11’ini istiyor” diye konuştu.

Hükümet karşıtı gösterilerin amacına ulaşıncaya kadar süreceğini belirten Nasrullah, İsrail’le sürekli bir mücadele ve çekişme yaşayan Hizbullah’ın iç çatışma istemediğini belirtti.

Bağdat’ta düzenlenecek uluslar arası konferansa da değinen Nasrallah, ABD’nin İran ve Suriye’yi yalnızlaştırmayı öngören politikasının başarısız olduğunu belirterek bu konferansın ABD’nin Irak ve bölgeyle ilgili politikalarının başarısızlığını gösteren en açık delil olduğunu söyledi.

Said Hariri ile Nebih Berri 4 ay sonra ilk kez görüştü

Öte yandan hükümetteki 14 Martçı grubun en önemli lideri Said Hariri, muhalefete yakınlığı ile bilinen Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştü.

Ülkedeki siyasi bunalımın sona erdirilmesi konusunda son derece önemli sayılan üç saatlik Hariri-Berri görüşmesi sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Suudi Arabistan’dan yeni dönen el-Mustakbel Partisi Lideri Said Hariri, 14 Martçı müttefikleriyle düzenlediği görüşmeden önce basına yaptığı açıklamada siyasi bunalımın giderilebilmesi için çözüm arayışında olduğunu ifade etti.

Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Hariri, “Bu bunalımı öyle bir şekilde çözmeliyiz ki kimse bundan dolayı zafer ilan etmemeli, kimse de yenilmiş sayılmamalı” diye konuştu.

Ne meclis çoğunluğunun ne de muhalefet partilerinin ülkeyi tek başına idare edebileceğini söyleyen Sad Hariri ile Meclis Başkanı Nebih Berri görüşmesinin Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad görüşmesinden sonra yapılması dikkat çekici bulundu.

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, aylar önce ulusal diyalog toplantılarının tekrar başlatılması için tüm siyasi grupları görüşmeye davet etmiş; fakat iktidardaki 14 Martçı grubun uzlaşmaz tutumu nedeniyle ülkede büyük bir siyasi bunalım yaşanmaya başlanmıştı.

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. güzelde video olsa süper olur bize yorum düşmez saadat en iyisini bilir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: