Lübnan ve İsrail yeniden savaşın eşiğine geldi

lübnan-israil savasin esigindeLübnan sınırını geçen İsrail ordu birliklerine Lübnan ordusunun ateşle karşılık vermesi üzerine İsrail ve Lübnan askerleri arasında çatışma yaşandı. İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, yaşanan olayın İsrail ile Hizbullah arasında yaşanan 34 günlük savaşa son veren anlaşmanın yürürlüğe girdiği 14 Ağustostan bu yana en ciddi çatışma olduğunu yazdı. Bu arada Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail’in Lübnan topraklarındaki işgali sürdükçe Hizbullah’ın silahlarını bırakmaması gerektiğini söyledi. 14 Mart Bloku’nun liderlerinden Said Hariri de Hizbullah’ı acil görüşmeye çağırdı.

Lübnan güvenlik yetkilileri, İsrail askeri birliklerinin desteğinde Lübnan sınırından 20 yard (18-20 metre) içeri giren bir buldozere Lübnan ordusu tarafından ateş açıldığını belirtti.

İsrail kaynakları ise İsrail ordusunun kendilerine açılan ateşe tank ve makineli tüfekle karşılık verdiğini belirtti.

Çatışmanın Marun er-Ras köyü civarında yaşandığı belirtilirken, İsrailli yetkililer Hizbullah tarafından yerleştirilen mayınların temizlenmesi için bölgeye girdiklerini açıkladılar.

Lübnan ordusu, İsrail’in sınır ihlali yapması durumunda buna karşılık vereceğini belirtti.

Bölgedeki UNIFIL güçleri de Lübnan ordusunun, İsrail buldozerinin sınırı geçmesinden sonra ateş açtığını doğruladı.

Lübnan ordusu Marun er-Ras bölgesindeki birliklerini alarma geçirirken İsrail ordusundan General Alon Fridman, çatışmadan birkaç saat sonra Lübnan üzerindeki uçuşların arttırılacağını belirtti.

Lübnan hükümeti İsrail’in sınır ihlalini kınayarak Birleşmiş Milletlere şikayette bulunurken, Hizbullah, Lübnan ordusunun İsrail’in sınır ihlaline müdahale etmesini olumlu karşıladığını açıkladı.

Sinyora: Hizbullah silah bırakmamalı

Bu arada Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail’in Lübnan topraklarındaki işgali sürdükçe Hizbullah’ın silahlarını bırakmaması gerektiğini söyledi.

Almanya’da yayınlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine bir demeç veren Lübnan Başbakanı Fuad Sinyore, “Lübnan’ın hala İsrail işgali altında bulunan toprakları kurtarılmadan Hizbullah’tan silahını teslim etmesini ben de istemeyeceğim” dedi.

Tüm gücüyle İsrail’in Şeba Çiftliklerinden çekilmesini sağlamak için çalışacağını belirten Başbakan Sinyore, “Hizbullah da geçen bahar ayında yapılan ulusal diyalog toplantılarında Lübnan topraklarındaki İsrail işgali sürdükçe Direniş’in devam edeceğini söyledi” dedi.

Başbakan Sinyore, el-Kaide’nin UNIFIL ve Lübnan güvenliği açısından tehdit oluşturup oluşturmadığı yönündeki bir soruyu da “bu konuda birçok söylenti var; fakat bu söylentilerin doğru olup olmadığını bilmiyorum” dedi.

Hariri Hizbullah’la acil görüşme istedi

Öte yandan 14 Mart Bloku’nun önemli isimlerinden Lübnan Müstakbel Partisi Lideri Sad Hariri, Hizbullah’la acilen görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’da yayınlanan el-Vatan gazetesinin haberine göre görüşmelerde bulunmak üzere Rusya’da bulunan Mustakbel Partisi Lideri Sad Hariri, Hizbullah’la görüşmelere hazır olduğunu belirtti.

Dün görüşmelerde bulunmak üzere Rusya’ya giden Hariri, Rusya’nın Lübnan konusundaki tutumundan övgüyle söz ederek Kremlin’in, ülkedeki sorunun çözümü konusunda katkıda bulunmasını umduğunu söyledi.

Hariri ile görüşen Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı İgor İvanov, Lübnan’daki siyasi bunalımın tarafların karşılıklı saygısıyla ve yasalara uygun şekilde çözülmesi gerektiğini ifade etmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: