Lübnan’da Genel Grev

beyrutta grevLübnan’da Hizbullah önderliğindeki muhalefetin genel grev çağrısının ardından binlerce gösterici başkent Beyrut ve çevresindeki ana yolları trafiğe kapadı. Muhalefet, dün yaptığı çağrıda gösterilerin üçüncü aşamaya girdiğini ilan etmiş, ana caddelerin kapatılacağını ve genel greve gidileceğini açıklamıştı.Nitekim bugün eylemciler, Fuad Sinyora’nın yolların açık tutulacağını açıklamasına rağmen Beyrut havalimanı ve otogara giden yolda ve çevresinde barikatlar kurdu, lastikler yaktı.

Hizbullah yanlısı El-Menar televizyonunun haberine göre göstericiler, Sayda ve Sur kentleri ile çevresini tamamen ulaşıma kapattı. Beyrut içerisindeki birçok yol da güvenlik güçlerine rağmen kapatılmış bulunuyor

Hizbullah liderliğindeki muhalefet, batı yanlısı Sinyora hükümetinin savaş sırasında direniş gücü karşısında yer aldığını savunmuş ve hükümetin çoğunluğu temsil etmediği öne sürmüştü.

Muhalefet 1 Aralık tarihi itibariyle hükümet karşıtı gösterilere başlamıştı. Muhalefetin içerisinde Hıristiyan Maroni lider Mişel Avn, Sünni lider Fethi Yeken, Ömer Kerame ve Selim Hıss gibi isimler bulunuyor.

İlk aşamada başbakanlık önünde toplanan muhalefet ikinci aşamada tüm bakanlıklar önünde protesto gösterileri düzenlemişti. Genel grev ve ana yolların kapatılması ise bu eylemlerin üçüncü adımı olarak açıklandı.

Muhalefet, ne kadar sürerse sürsün gösterilerin hükümet düşene dek devam edeceğini söylüyor. Ayrıca Lübnan’a yardım için düzenlenecek uluslar arası bağış konferansını da Sinyora hükümetine batı desteği olarak değerlendiriyor. Lübnan’a herhangi bir bağışın yapılmasına karşı olmadığını kaydeden muhalefet, diğer yandan da İMF’den alınan paralarla bağımsız bir ekonominin oluşturulamayacağını savunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: