‘Türkiyeli Anti-Emperyalistler’den Lübnan’daki son gelişmelerle ilgili basın açıklaması

Lübnan Basın Açıklaması
Bugün burada Lübnan halkının birleşik direniş ve siyasi değişim talebinden yana tutum alırken Türkiye’de yaratılmak istenilen Türk-Kürt, laik-anti-laik gerginliklere karşı da tutum alıyoruz. Türkiye devleti bu gerginlik politikalarını emperyalizmle işbirliğini güçlendirmek, Ortadoğu’ya daha fazla müdahale etmek için yürütüyor. Yaşadığımız çoğrafyada emperyalizme karşı mücadele Türkiye devletinin bu politikalarına karşı mücadele ile içiçe geçmiştir. Dolayısıyla anti-emperyalist mücadeleyi yükseltmek çok daha acildir. Bütün kesimleri emperyalizme karşı mücadeleye, Ortadoğu’daki direniş ve siyasi değişim hareketlerini desteklemeye çağırıyoruz.
also ENGLISH

Basın Açıklaması Metni:

dayanisma.jpgBasına ve Kamuoyuna

Değerli basın emekçileri,

Bugün, Siyonist katillerin saldırısını püskürten, emperyalist planları bozan ve şimdi geleceğini eline almak için 1 Aralık’tan bu yana Beyrut meydanlarını dolduran kardeş Lübnan halkıyla ve birleşik direniş cephesiyle dayanışma içinde olduğumuzu ifade etmek için buradayız.

Nüfusunun ¼’ünü oluşturan bir milyonu aşkın Lübnanlı İsrail saldırısı ile işbirliği yapan Sinyora Hükümeti’nin istifa etmesi talebiyle sokağa çıktı. Üniversiteler ve başka resmi kurumlar aynı taleple aynı meydanlarda halkla buluştu. Beyrut meydanları çadırlarda her gün sayısız toplantının yapıldığı, derslerin sürdürüldüğü dev bir açık üniversiteye dönüştü.

Göstericiler “temiz” bir ulusal birlik hükümeti talep ederken hükümet ortağı ve milyarder patron Saad Hariri taraftarları göstericlere ateş açarak bir metal işçisini öldürdü, 12 kişiyi de yaraladı. Bu saldırı, direnişten yana tutum alan halkın siyasi değişim talebini mezhep çatışmasına boğma çabasıydı. Ancak bu çaba geri tepti. Provokasyonlara rağmen göstericiler intikam eylemlerine girişmedi. Hatta eylemler daha da karma hale geldi ve Beyrut’taki çoğu Sünni eylemlere katıldı. Hükümetin istifası talebine dini bölünmüşlüğe dayalı bir sistemin sonlandırılması eklendi.

Beyrut sokaklarında tanık olduğumuz temel çelişki Şiiler-Sünniler-Dürziler-Maruniler-Ermeniler arasında değil, emperyalizm ve Siyonizm ile işbirliği yapanlar ile buna karşı direnenler arasındadır. Temel gerginlik Lübnan’da siyasetin ABD güdümünde, İsrail’in saldırılarına açık bir şekilde devam edip etmeyeceği sorunu etrafında yaşanmaktadır. Hizbullah, Lübnan Komünist Partisi, Halk Hareketi, Ulusal Birlik Platformu ve al-Leega’nin gerçekleştirdiği birleşik direniş toplumun bütün kesimlerinden destek almaktadır. Dolayısıyla sokakları dolduranlar ABD ve İsrail ile kirli pazarlıklara giren işbirlikçi bir hükümet değil, direnişçi bir hükümet istiyorlar. Kaderlerini işbirlikçilerin insafına bırakmayıp, kendi ellerine almak istiyorlar.

Lübnan emperyalist-Siyonist saldırganlığın ve “böl-yönet” politikalarının acılarını en çok çekmiş, bu yıl da yeni bir İsrail saldırsı ile karşılaşmış bir ülkedir. Bugün dünden farklı olan ise geçmişte çatışanların birliğidir. Ortadoğu halklarının huzur ve refah içinde yaşama umutlarını sürekli kana boğan ABD ve İsrail’e karşı bu birlik Ortadoğu ve dünyanın geri kalanına da önemli bir mücadele örneği sunmaktadır.

Bugün burada toplananların bir bölümü geçtiğimiz günlerde Lübnan’daydı. İsrail saldırısının yarattığı yıkıma ve direnişin birliğine tanıklık ettik. 5 kıtanın 40’a yakın ülkesinden yüzlerce temsilci ile buluştuğumuz Beyrut Konferansı, Lübnan halkının direnme hakkını, birleşik direnişin siyasi değişim talebinin meşruluğunu destekledi.

Bugün burada Lübnan halkının birleşik direniş ve siyasi değişim talebinden yana tutum alırken Türkiye’de yaratılmak istenilen Türk-Kürt, laik-anti-laik gerginliklere karşı da tutum alıyoruz. Türkiye devleti bu gerginlik politikalarını emperyalizmle işbirliğini güçlendirmek, Ortadoğu’ya daha fazla müdahale etmek için yürütüyor. Yaşadığımız çoğrafyada emperyalizme karşı mücadele Türkiye devletinin bu politikalarına karşı mücadele ile içiçe geçmiştir. Dolayısıyla anti-emperyalist mücadeleyi yükseltmek çok daha acildir. Bütün kesimleri emperyalizme karşı mücadeleye, Ortadoğu’daki direniş ve siyasi değişim hareketlerini desteklemeye çağrıyoruz.

Kahrolsun Siyonizm, Emperyalizm, Yayılmacılık ve İşbirlikçilik

Yaşasın Hakların Kardeşliği

Türkiyeli Anti-Emperyalistler

To the Press and Public

We are here today in solidarity with the Lebanese people and the resistance which beat back the Zionist attack, overwrote the emperyalist plans and has been filling the squares of Beirut since 1 December.

A million Lebanese forming a quarter of the whole population have been demonstrating for the resignation of the Siniora government because it had collaborated with the İsraili attack in July. Universities and other institutes have joint in and the squares of Beirut turned into an open university.

While the demonstrators are asking for a “clean” unity governmnet the proponents of Saad Hariri have opened fire on the them, killing one metal worker and wounding 12. This attack was an attempt to drown the demand for political change in secterian killings. However it backfired. Despite the provocations the demonstrators did not engage in revenge killings. Furhter the demonstrations became even more mixed with manny Sunni’s joining in. To the demand for the resignation of the government a new demand for the ending of the secterian nature of the political system was added.

The main contradiction we are witnessing on the streets of Beirut is not between Shia-Sunni-Durzi-Maruni-Armenian but between those who collaborated with Zionizm and those who resisted. The main tension is of whether or not Lebanese politics will continue to be dominated by the US and be open to attacks by İsrail. The united resistance by Hizbullah, the Lebanese Communist Party, The People’s Movement, The National Unity Forum, and al-Leeqa’ has the support of most Lebanese. The people on the streets do not want a government that does dirty deals with the US and İsrail but a government of resistance. They do not want to hand over their future to the collaborators.

Lebanon has experienced great pain because of imperalizm-Zionizm and their “divide and rule” tactics. US and Israil time and again drowned the people’s hope for peace and prosperity in blood. What is different today is that previously waring factions stand in unity. This unity is an example to us all.

Some of us have been to Lebanon recently. We witnessed the restruction of war and the unity of the resistance. At the Beirut Conference we met with hundreds of delegetes from five continents and supported the Lebanese people’s right to resist and the legitimacy of their demand for political change.

While we are extending our solidarity to the Lebanese people we are also taking a stand against Turkey’s collaboration with imperialism. The Turkish rulers want to increase their interventions into the Middle East. To this end they try to create political tension on ethnic (Turkish-Kurdish) and religious (secular-nonsecular) grounds. The fight against imperialism is now interlinked with the fight against this politics of tension. We are calling upon all to highten the fight against imperialism and in support of the Middle East resistance and movements for political change.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: