Beyrut Meydanları Yine Doluyor

Lübnan’da 14 Mart Bloku’nun Direniş Cephesi’nin ileri sürdüğü talepleri reddetmesi üzerine eylemlere devam kararı alındı. Sünni Alim Fethi Yeken tarafından okunan muhalefet bildirisinde; “eylemlere devam” denildi… Bu arada Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Emil Lahud’un 2007 ekiminde sona erecek olan Cumhurbaşkanlığını bu tarihe kadar sürdüreceğini belirtti.

Hizbullah müttefiki ve İslami Eylem Cebhesi başkanı Fethi Yeken tarafından eski başbakanlardan Ömer Kerami’nin Trablus’taki evinde yapılan basın açıklamasında; “Lübnan’daki politik krizden tamamiyle Sinyora-Hairi kaolisyonu sorumludur. Muhalefet Lübnan’ın bağımsızlığı ve vesayetten kurtarılması için eylemlerine devam edecektir.” denildi.

Muhalefetin isteklerinin kabul edilmemesi üzerine muhalefetin aldığı kararın önce “yeni bir seçim yasası”, sonra da “erken bir seçim” olduğu açıklandı.

Muhalefetin Lübnan’da bir iç savaş çıkmasına kesinlikle izin vermeyeceğini belirten Dr. Fethi Yeken muhalefetin istişarelerde bulunmak üzere kısa zaman içinde toplanacağını, bu arada Beyrut’taki gösterilerin de aynen devam edeceğini bildirdi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın yürüttüğü görüşmelerde, Hizbullah’ın hükümetin alacağı önemli kararlarda veto hakkına sahip olma isteğinin Fuad Sinyora ve Saad Hairi koalisyonu tarafından reddedildiği bildirildi.

Görüşmelerde hükümet kabinesinin 30’a çıkarılması, bunlardan 19’unun Sinyora ve Hairi koalisyonuna verilmesi, veto hakkı olmaksızın 10’unun Hizbullah ve müttefiklerine, 1’inin de bağımsızlara verilmesi önerilmişti.

Ancak Hizbullah ve müttefiklerinin hükümetin alacağı önemli kararlarda veto hakkı istemesinin kabul edilmemesi üzerine hükümete karşı eylemlerin devam etmesine karar verildi.

Arap Birliği:Emil Lahud cumhurbaşkanlığını sürdürecek

Bu arada Suudi Arabistan’daki temaslarının ardından tekrar Lübnan’a dönerek Cumhurbaşkanı Emil Lahud’la görüşen Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Emil Lahud’un 2007 ekiminde sona erecek olan cumhurbaşkanlığını bu tarihe kadar sürdüreceğini belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Lübnan’daki siyasi bunalıma çözüm bulmak amacıyla önerdiği planda kabinenin üçte birinin hükümet karşıtlarına bırakılmasını, cumhurbaşkanlığı ve parlamento için ise erken seçimlere gidilmesini önermişti.

Hükümette yer alan 14 Martçılar, Cumhurbaşkanı Emil Lahud’un görevinin 2004 yılında Suriye’nin baskısıyla yasa dışı bir şekilde uzatıldığını, bu yüzden de Lahud’un görevini bırakması gerektiğini söylüyor.

Amr Musa Lübnan konusunda umutlu

Lübnan’daki siyasi bunalımın çözülmesi için aracı olan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Lübnan’daki tarafları çözüm konusunda olumlu bir tutum içinde gördüğünü belirtti.

Lübnan’da yaşanan siyasi bunalımın çözümü için dünden beri Beyrut’ta temaslarını sürdüren Amr Musa, bugün de Lübnan Başbakanı Fuad Sinyore ile görüştü.

Lübnan başbakanı ile görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, görüşmelerden umutlu olduğunu söyledi.

Yarın konuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere Suriye’ye gideceğini belirten Musa, Şam’daki temaslarını tamamladıktan sonra Beyrut’a döneceğini kaydetti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: