Cumhurbaşkanı Lahud: Direniş silahsızlandırılmış olsaydı, Cumhurbaşkanlığı Konutu bile işgal edilirdi

lahudLübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırılarının zirveye çıktığı bir dönemde ülkedeki bazı grupların Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını istediğini söyledi. El-Alem televizyonuna demeç veren Cumhurbaşkanı Lahud, bazılarının 1993’te yaşananları tekrar etmek istediğini belirterek “O dönemde ben Lübnan ordu komutanıydım, bu kişiler o zaman da Direniş’i silahsızlandırmak istediler; fakat ben Direniş’e olan inancım sebebiyle buna yanaşmadım. Çünkü Direniş’in bekasını Lübnan’ın çıkarına görüyordum nitekim daha sonra 2000 yılında zafer kazanıldı ve güney özgürleştirildi” dedi.
“Hizbullah olmasaydı İsrail, tıpkı 1982’de olduğu gibi Beyrut’a kadar girip Cumhurbaşkanlığı Sarayını işgal edecekti” diyen Cumhurbaşkanı Lahud, herhangi bir grup ya da şahıs adı vermeden bazılarının İsrail’le yapılan savaşın bitmesine bir gün kala dahi Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını istediklerini söyledi.

“1993’te Hizbullah’ın silahsızlandırılmasını reddettiğim gibi, bugün de bunu reddedeceğim” diyen Cumhurbaşkanı Lahud, Arap Birliği tarafından söz konusu edilen planı olumlu karşıladığını belirterek Arap liderlerin Lübnanlı siyasi liderleri meselelerini yabancılara yaslanmadan kendi aralarında çözmeleri konusunda ikna etmeleri gerektiğini söyledi.

Her an erken seçim yapılabilir

Bu arada Cumhurbaşkanı Emil Lahud, mevcut parlamentonun Lübnan halkını gerçek anlamda temsil etmediğini, çünkü parlamenterlerin adil olmayan bir yasaya göre seçildiğini belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ile görüşmesinden sonra açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Lahud, Lübnan’da erken seçimlerin her an yapılabileceğini belirtti.

Refik Hariri cinayeti konusunda kurulacak olan mahkemenin ve seçim yasası değişikliğinin kurulacak ulusal birlik hükümetinin öncelikli gündemleri arasında yer alacağını belirten Lahud, yeni parlamentoyu oluşturacak erken seçimlerin yeni seçim yasasına göre yapılacağını, yeni parlamentonun da yeni cumhurbaşkanını anayasaya göre seçeceğini ifade etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri’nin önerilerini olumlu karşıladığını belirten Lübnan Cumhurbaşkanı ayrıca yasal süresi doluncaya kadar görevini sürdürmeye devam edeceğini de söyledi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın önerisine göre 30 bakanlıktan 19’u hükümet yanlılarına, 10’u hükümet karşıtlarına bırakılacak, bir bakanlık ise Meclsi başkanı Nebih Berri’nin önerisi ve Başbakan Sinyore’nin onayı ile atanacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: