Nasrallah: ‘Mezhep çatışmasına izin vermeyeceğiz’

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın 7 Aralık Tarihli Konuşmasından Notlar

Hizbullah Lideri Nasrallah yeni bir Lübnan Hükümeti kuruluncaya dek Beyrut’un merkezindeki protesto eylemlerini sürdüreceklerine dair yemin etti. Ancak kendilerinin ya da ittifaklarının Lübnan’da bir iç savaşı kışkırtmadıklarında ısrarlıydı:

“Bin kişiyi bile öldürseniz herhangi bir çatışmaya sürüklenmeyeceğiz. Hiç kimseye silah doğrultmayacağız. Ancak pes edeceğimizi düşünenler hayal kuruyor”.

Şii, Suni ve Hıristiyan’lardan oluşan muhalefet grupları, Pazar günü gerçekleşecek eylemin meşru taleplerinin sağır kulakları ve kör gözleri açacağını, tekelin yerini katılımcılığa, tek renkli hükümetin ise yerini ulusal birlik hükümetine bırakmasını sağlayacağını, düşünüyor.

Nasrallah “sokaklarda olmaya devam edeceğiz ancak kapılarımız açık. Hedefimize ulaşana dek sokakları terk etmeyeceğiz. Hedefimiz ise Lübnan’ı korumak” dedi.

Şöyle devam etti: “Gerçek bir ulusal birlik oluşturulması talebimizde ısrarcıyız. Zira Lübnanlıların kendi kararlarını alabilmeleri ve yabancı vesayetini engellemelerinin yegane yolu bu”.

Nasrallah muhalefet güçlerinin düşman, dost ya da kardeş herhangi bir partinin ya da gücün vesayetinin söz konusu olmadığını söylerken Lübnan’daki olayları denetim altına almaya çalışan Batı’ya, Suriye ve/veya İran’a gönderme yapıyordu.

Başbakan Sinyora’ya ve 14 Mart güçlerine seslenirken protestoların hükümeti devirmeyi değil Sinyora önderliğinde yeni bir ulusal birlik hükümeti kurmayı amaçladığını söyledi.

“Ancak bir sura sonra sizi daha fazla dinlemeyeceğiz ve herhangi birinizin liderliğinde bir hükümeti de kabul etmeyeceğiz” diye uyardı.

Nasrallah bir savaş soruşturması istedi: “Kim savaş günlerinde , biz İsrail saldırıları karşısında ülkemizi savunmaya çalışırken bize teslim edilen silahlara el koyulması için Lübnan Ordusuna emir veren bir başbakanı kabul edebilir?”

Nasrallah çatışma sürecinde gerçekleşen olayları araştırmak üzere bağımsız bir komite kurulmasını talep etti.

Konuşmasında birlik hükümeti için baskıya devam çağrısı yaparken, hiç kimsenin Şii’lerin Sunni’lerle bir mezhep savaşına sürüklenmesini sağlayamayacağına dair yemin etti.

“Her kim ki bundan korkuyor ve ve teslim olmayı düşünüyor derhal ama derhal evine dönsün. Çünkü bunu düşünenler büyük bir yanılgı içindeler. Hayal kuruyorlar hayal”.

“Silahlarımızı hiçbir Lübnanlıya doğrultmayacağız. Silahlarımız sadece düşmanımız ‘İsrail’e’ karşı kullanılmıştır. Bileğimizle değil sesimizle kazanacağız.” diye ekledi. Hülya Osmanağaoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: