Nasrallah 14 Martçıların ABD ve İsrail’le kirli pazarlıklarını açıkladı

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah dünkü tarihi konuşmasında, Lübnan hükümetinin Amerikan heyeti ile görüşerek Hizbullah-İsrail savaşı sırasında Hizbullah’ın yok edilmesi için Amerika’nın İsrail’i ikna etmesini istediğini açıkladı.

Beyrut direniş meydanında kurulan dev ekrandan meydandaki yüzbinlerce kişiye hitap eden Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah, Lübnan Hükümeti Başbakanı Fuad Sinyora’nın, 33 gün süren Hizbullah İsrail savaşı sırasındaki gizli ihanetlerine dikkat çekerek “Biz lübnan’ı İsrail saldırılarına karşı savunmaya çalışırken Lübnan hükümetinin Lübnan ordusuna Hizbullah’ın silahlarına el koymasını emretmesini kim kabul edebilir?” dedi ve bu olayların incelenmesi için bağımsız bir araştırma komisyonunun kurulmasını istedi.

Fuad Sinyora hükümetinin savaş sırasında Siyonist İsrail rejimi ile gizlice işbirliği yaptığını söyleyen Seyyid Hasan Nasrallah “Lübnan başbakanı savaş sırasında Hizbullah’ın silah yollarını kesmedi mi?” diye sordu.

Seyyid Hasan Nasrallah isim vermeden Lübnan hükümetinin diğer büyük bir ihanetini ilk defa açığa vurarak şöyle dedi:

“Hükümet üyelerinden bazıları, Amerikan heyetiyle görüşmesinde, İsrail’in Hizbullah’ı yok etmesi için İsrail’i ikna etmesini istediler!”

Nasrallah’ın bu açıklaması üzerine, savaş sırasında İçişleri Bakanı olan Ahmet Fettah, konuşmanın hemen ardından El Arabiya televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bu çok ciddi bir itham, burada beni suçlar gibi gözüküyor. Bu çok tehlikeli. Çünkü benim ve Fuad Sinyora’nın öldürülmesini istemek anlamına geliyor. Eğer elinde bir delil varsa beni açıkça mahkemeye versin!” diyerek Nasrallah’ın ifşaatı karşısında içine girdiği paniği dile getirdi.

Seyyid Hasan Nasrallah, temiz ve özgür bir Lübnan hükümetinin kurulması için Hizbullah’ın başlattığı yürüyüşü provoke etmeye çalışan iç güçlere de seslenerek, Biz sizin kim olduğnuzu çok iyi biliyoruz, burada bunları açıklarsam eğer, sizin için çok kötü olur” dedi.

Seyyid Hasan Nasrallah, 21 yaşındaki Ahmed Mahmud adlı Lübnanlı gencin gösterilerden sonra evine dönerken şehid edilmesi olayına işaret ederek “Biz silahlarımızı sadece siyonist düşmana çevirme noktasında ahdettik, bizden bin kişi dahi öldürseniz, bizi çatışmaların içine çekemeyeceksiniz. Biz lübnan’da düşman İsrail’den başka hiç kimseye karşı silahlarımızı kaldırmayacağız! Biz silahlarımızla değil, feryadlarımızla kazanacağız!” dedi.

“Gerçek bir Lübnan ulusal hükümeti kurulancaya kadar direnişi sürdürmeye kararlıyız, Biz sadece Yabancıların Lübnan üzerindeki vesayetine karşı çıkıyoruz, Biz ve müttefiklerimiz, ister düşman ister dost ve isterse kardeş olsun hiç bir kimsenin ve gücün vesayetini kabul etmeyiz.” diyen Seyyid Hasan Nasrallah Sinyora ve yandaşlarına şöyle seslendi:

“Biz artık sizden birinin başını çektiği bir Lübnan hükümeti görmek istemiyoruz!”

Seyyid Hasan Nasrallah taraftarlarına çağrıda bulunarak, konuşmasının ardından havaya ateş açmamalarını isteyerek şöyle dedi:

“Bu kötü bir alışkanlık, Mermileri sadece siyonist düşmanın göğsüne boşaltacaksınız!”

Seyyid Hasan Nasrallah, Fuad Sinyora hükümetine destek verdiklerini açıklayan Arap rejimleri ve Batılı devletleri lanetledi.

Seyyid Hasan Nasrallah, Fuad Sinyora hükümetine muhalif olan bütün Lübnanlıları Pazar günü büyük bir miting yapmaya davet etti.

Mezhep Çatışması çabalarına anlamlı cevap Şiiler ve Sünniler birlikte namaza dursun

Hasan Nasrallah konuşmasında mezhep çatışması çıkarmaya çağıran kimseleri uyardı ve birlik çağrısında bulundu.

“Bu konuşmamda doğal olarak özellikle Müslümanları yarın sizin meydanınızda, şeref meydanında kılınacak Cuma namazına davet ediyorum.

Gerçek siyasi direniş bir hakikattir, sahte değildir.

Sizi birliğimizi, bütünleşmemizi ve vahdetimizi gösterecek olan Cuma namazına çağırıyorum. İmamlığı değerli Allame Şeyh Dr. Fethi YEKEN yapacaktır.

Tüm Şii namaz kılacaklara şunu söylemek istiyorum. Biz genel olarak Cuma’da sonra öğle namazını kılıyoruz. Bu sefer kılacağınız Cuma namazı öğle namazının sorumluluğunu boynunuzdan kaldıracaktır. Bu fıkhî ayrıntıyı da burada zikretmek istedim.

Sizi ve tüm dinleyicileri en geniş şekilde Cuma namazına katılmaya bekliyorum. Zira bu bir tek eşsiz olan Allah’a ibadettir. Bu namaz aramızda fitne, tefrika ve çekişme çıkarmak isteyenlere de açık bir cevaptır.

Belki Dünya’nın başka yerinde fitne ve iç çatışma görebilirsin Ancak Lübnan’da kesinlikle ve kesinlikle Sünnilerle Şiiler arasında savaş olmayacaktır. Mezhebi ve taifi olarak kışkırtmalarda bulunan kimselerin hain olduğunu söylüyorum.

Dikkat edin; bugün mezhepçi ve taifeci açıklamalar yaptığına bakın! Kimin şu yahut bu taifenin evladını kimin öldürdüğüne dair açıklamalar yapanlara bakın. Lübnan’da siyasi mücadeleyi mezhebi mücadeleye çevirmeye çalışanların kim olduğuna bakın! Onlar bu şekilde Sünni-Şii mezhebi rengi altında kendilerini gizlemeye çalışıyorlar.

Lübnan’daki ve Arap Dünyasındaki Sünnilere “Muhalefetin hedefi Sünnilerdir” diyorlar. Bu kesinlikle doğru değildir. Bu meşru olmayan hükümet Lübnan’daki Sünnilerin de bu vatanın evlatlarının da değildir. Ancak Milli Birlik hükümeti kurulmalıdır. Bu hükümet ABD büyükelçisinin hükümetinindir.

Size söylüyorum, tüm dünyayı dinlesin! Doğru söylüyorum ve size hep doğru söyledim. Eğer bu hükümet Sünni bir hükümet olsaydı bu hükümete ilk ben itaat ederdim.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: