Direniş Cephesi’nden Pazar günü dev gösteri çağrısı..

Lübnan’da Yurtsever Direniş Cephesi güçleri Pazar günü dev bir gösteri daha yapmaya hazırlanıyor. Gösteri pazar günü saat 15’de Beyrut merkezde düzenlenecek. Gösteri çağrısında Batı destekli Sinyora hükümeti istifa edinceye kadar barışçıl gösterilerin ve oturma eyleminin süreceği vurgulandı.

Öte yandan Lübnan’da yayınlanan en-Nehar gazetesinin haberine göre ülkenin kuzeyinde, Beka’da ve Beyrut’un muhtelif kesimlerinde hükümete destek gösterileri yapıldı. 14 Martçıların Trablus, Akar ve Batı Beka’da hükümeti destekleyen gösteriler düzenlediğini belirten gazete, Kaskas bölgesinden Sabra’ya sıçrayan çatışma sebebiyle Ahmed Ali Muhammed adlı bir kişinin açılan ateş sonucu öldürüldüğünü ileri sürdü. (Not: Başka kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı)
Jerusalem Post: Hizbullah iç savaş yapmadan kazanacak

Bu arada İsrail’de yayınlanan Jarusalem Post gazetesi, Ortadoğu uzmanlarının görüşüne dayandırdığı haberinde Hizbullah’ın sonunda iç savaş yapmadan Lübnan’ı ele geçireceğini yazdı.

Hertzelia’daki Uluslararası İlişkiler ve Küresel Araştırmalar Merkezi adlı düşünce kuruluşundan Jonathan Spire “Lübnan’da Şii, Sünni çatışmaları şiddete dayalı yöntemlere gerek kalmaksızın siyasi yollarla sona erdirilebilir. Bir tarafta ABD’nin, Fransa’nın, Suudi Arabistan’ın ve BM’nin desteğine sahip Fuad Sinyore, diğer tarafta da Suriye’nin, İran’ın ve Lübnan’daki Şiilerin desteğine sahip Hizbullah var. Şu an Ortadoğu üzerine oynanan bir satranca tanık oluyoruz” dedi.

Tel Aviv Üniversitesi Afrika ve Ortadoğu Araştırmaları Merkezi üyelerinden Eyal Zisser de Sinyore’nin iktidarda kalmak istediğini belirterek “Sinyora de Nasrullah büyük bir iç savaş bunalımından uzak durmak gerektiğini anladı. Çünkü hiç kimse iç savaş istememektedir” dedi ve İsrail’in Lübnan meselesine müdahale etmemesi gerektiğini; çünkü İsrail’in Sinyora’ye destek vermesi halinde bunun Hizbullah’ı güçlendireceğini belirtti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: