14 Martçılar mezhep çatışması peşinde

mahmudLübnan’da her kesimin katılımıyla gerçekleştirilen geniş çaplı kitlesel gösteriler ve grevler altıncı gününe girerken, Batı desteğindeki hükümet yanlısı gruplar, ülkede yaşanan siyasi gerginliği mezhep çatışmasına dönüştürmeye çalışıyor.

Cebel Lübnan müftüsü Muhammed Ali el-Cevzi ‘Şarku’l- Evsat’ gazetesine verdiği demeçte başbakanlık binası önünde gerçekleşen protesto gösterilerinin dış güdümlü mezhebi bir arka plandan beslendiğini savundu. Hizbullah yönetiminin devlete, hükümete ve Sünnilere savaş açtığını iddia eden Cevzi, Hizbullah’ın 33 günlük savaştaki zaferi dolayısıyla gurura kapıldığını savundu.

Hizbullah’ın çağrısıyla başlayan geniş çaplı kitlesel gösterilere Selim el-Hıss ve Ömer Kerami gibi Sünni liderlerin yanı sıra Mişel Aun ve Süleyman Faranciye gibi Hıristiyan liderlerin temsil ettiği siyasi gruplar da destek veriyor.

Hizbullah’dan Amr Musa planına red

Diğer taraftan Suudi Arabistan’da yayınlanan Ukaz gazetesinin Beyrut’taki bir siyasi kaynağa dayandırarak bildirdiğine göre Hizbullah, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’ye Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın planına karşı olduğunu söyledi.

Hizbullah’ın Nebih Berri’ye yaptığı açıklamada hükümet karşıtlarının bakanlıkların üçte birini oluşturduğu bir uzlaşma hükümeti kurulmadan her türlü plana ve öneriye karşı çıkacaklarını ifade ettiği bildiriliyor. Amr Musa’nın şubat ayında cumhurbaşkanlığı erken seçimine gidilmesi önerisine de karşı çıkan Hizbullah’ın mevcut Cumhurbaşkanı Emil Lahud’u desteklediğini ve yeni cumhurbaşkanının yeni seçim yasasıyla yapılacak parlamento seçimleri sonrasında oluşacak yeni meclis tarafından seçilmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri 3 Aralık’ta Lübnan’a gitmiş Cumhurbaşkanı Emil Lahud, Başbakan Fuad Sinyora, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Hizbullah yetkilileriyle görüşmüştü.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: