“Mahmud, Lübnan halkının birliği için şehit oldu”

mahmudLübnan yurtsever Direniş Cephesi güçlerinin “kirli ve işbirlikçi hükümet istifa edene” kadar sürdürmeyi ilan ettiği oturma eyleminin 5. gününe girildi.

Önceki gün Sinyora ve Hariri yanlıları tarafından öldürülen Ahmed Mahmud’un cenazesi binlerce kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi. Cenazede bir konuşma yapan Şii toplumunun önde gelen isimlerinden, Yüksek Şii Konseyi geçici Başkanı Şeyh Abdül Emir Kabalan, kalabalığı kışkırtmalara karşı uyanık olmaya ve tahriklere kapılmamaya çağırdı. Mahmud’un şehadetinin Lübnan halkının birliği için ödenen bedellerden biri olarak görülmesi gerektiğini savunan Şeyh Kabalan mezhep çatışmalarına izin vermeyeceklerinin altını çizdi. Şeyh Kabalan “Bizden binlerce kişiyi de öldürseniz, barışçı gösterilerden başka bir yola başvurmayacağız” şeklinde konuştu.

Diğer yandan Direniş Cephesi’ne yönelik Beyrut provakasyonun ardından, Lübnan’ın doğusundaki Celala, Sayda ve Trablus’ta da benzer tertiplerin uygulanmaya çalışıldığı görüldü.

Sünni alim Cebri’den Sinyora’ya ve işbirlikçilere sert eleştiri

Bu arada bir sükunet çağrısı da Lübnan’ın ünlü Sünni alimlerinden Abdunnasır Cebri’den geldi. Gösterinin 4. gününde kalabalığa hitap eden Cebri, “Biz, sivil ve barışçı gösterilerimizi hükümet düşünceye kadar sürdüreceğiz” dedi.

Başbakan Sinyora’yi İslam ümmetinin ve Lübnan halkının düşmanlarının desteklediğini belirten Cebri, “Sinyora istifa edip gitmelidir; onun yanında yer alanlar İsrail’in yanında yer almaktadır. Onların hayatları İslam ümmetinin düşmanlarına uşaklıkla geçmiştir” dedi. Sinyora hükümetini destekleyen bazı Sünni din adamlarını da sert bir şekilde eleştiren Cebri, bunlara hitaben “sarıklarınızı cehennem ateşine girmek ve Allah’la Peygamber’in gazabını kazanmak için bir araç haline getirmeyin” dedi.

Emin Cemayel Hasan Nasrallah’la görüştü

Öte yandan Lübnan’daki Ketaib (Falanjist) Partisinin lideri Emin Cemayel, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’la görüştü.

Pazar günü gerçekleşen görüşmede ülkede yaşanan bunalımın aşılması konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu belirtilirken görüşmenin içeriğine ilişkin ayrıntıya yer verilmedi.

Emin Cemayel’in Nasrullah’la yaptığı görüşmeden sonra 14 Mart grubuna mensup diğer liderleri arayarak onlara görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi verdiği belirtiliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: