Direniş Cephesi Güçleri: Emel Hareketi

Emel Hareketi (أفواج المقاومة اللبنانية Afwâj al-Muqâwmat al-Lubnâniyya) Şiiler içinde etkin bir örgüttür. 1974 yılında Musa es-Sadr ve Hüseyin el-Hüseyni tarafından kurulmuştur. Başlangıçta İslamcı bir örgütlenme olarak doğmuş, zamanla daha “solcu” ve “laik” bir çizgiye yönelmiştir. Bu çizgi değişikliğine tepki olarak 80’li yıllarda hareket bölünmüş bir grup İslami Emel Hareketi’ni kurmuştur. Emel Hareketi Suriye yanlısı olarak değerlendirilmektedir. Lideri aynı zamanda Lübnan Meclis Başkanı olan Nebih Berri’dir.

Emel Hareketi 80’lerdeki iç savaş döneminde en önemli Şii örgütlerinden biriydi. İran’la yakın ilişki içindeydi. 14 bin kişilik bir silahlı güce sahipti. Lübnan’ın güneyinde şimdi Hizbullah’ınkine benzer bir etkiye sahipti. Ki bu bölgede hala güçlüdür. Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah’ın da gençliğinde Emel Hareketi üyesi olduğu biliniyor.

Emel Hareketi iç savaş döneminde önce Filistinli mülteci gruplarla, ardından Beyrut’ta Hizbullah’la çatışmaya girdi. Bu çatışma Suriye’nin Lübnan’a girmesiyle birlikte kesildi. 1989’da imzalanan taif anlaşmasının mimarı Emel liderlerinden El-Hüseyni’ydi.

1990’dan sonra Suriye yanlısı bir çizgiye kaydı. 2005’deki Hariri suikasti sonrası gündeme getirilen Sedir Devrimi’nin parçası olmayı reddetti.

Emel Hareketi 90’lardan beri parlamentoda temsil edilmektedir. 128 sandalyeli Lübnan Meclisi’nde 14 milletvekiline sahiptir. 33 gün savaşında çeşitli bölgelerde İsrail’le çatışmalara girmiş, 8 üyesini bu çatışmalarda kaybetmiştir.

1 Aralık’ta başlayan, yurtsever Direniş Cephesi güçleri tarafından düzenlenen kitlesel gösterilerin 4. gününde Sinyora-Hariri destekçilerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Ahmed Mahmud da Emel Hareketi’nin destekçilerindendi.

Reklamlar

2 Yanıt

  1. HİZBULLAH-EMEL-LKP İTTİFAKI İSRAİL’E HADDİNİ BİLİDİRDİ. BÖYLE DEVAM EDERSE ABD REZİL OLMAYA MAHKUMDUR.

  2. EMEL HAREKETİ İLE HİZBULLAH BİRLEŞMELİ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: