4.Gün: Bir gösterici öldürüldü


olayların başladığı an

Ahmet Ali Mahmud’un ailesi (altta)

4.gun Lübnan’da Hizbullah’ın liderlik ettiği Direniş Cephesi güçlerinin Başbakan Fuad Sinyora‘nın istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi amacıyla başlattığı başbakanlığın önündeki oturma eyleminde 4. güne girildi. El-Manar televizyonuna göre gösterici sayısı yüzbini buluyordu.

Gösterilerin 4. gününde Beyrut’ta, hükümeti destekleyen kesimlerin yoğun olarak yaşadığı Kaskas (Qasqas) bölgesinde evlerine dönen göstericilerin üzerine ateş açıldı. 20 yaşındaki Ahmed Ali Mahmud (yanda) hayatını kaybederken 12 kişi de yaralandı. Hariri taraftarlarının yoğun olarak yaşadığı bölgede daha önce de göstericileri taşıyan araçlar taşlanmıştı.

14 Martçılar Nebih Berri’den yardım istedi

Bu arada 14 Mart grubuna mensup parlamenterler Meclis Başkanı Nebih Berri’yi ziyaret ederek kendisinden müzakereleri yeniden başlatmasını istedi. Meclis Başkanı Berri’nin Beyrut’taki ofisinde gerçekleşen görüşmeye 14 Martçı parlamenterlerden Butros Harb, Velid Aido, Ekrem Şuheyb, Antuan Ganim ve Eili Aun katıldı.

“Lübnan’da galip veya mağlup yoktur, hiç kimse belli bir grubu ya da kesimi baskı altına alamaz” diyen parlamenterler, Lübnan’da herkesin birlikte ve barış içinde yaşamaya mahkum olduğunu söylediler.

Lübnan’daki birçok siyasi parti görüşmelerin yeniden başlamasını isterken, Meclis Başkanı Nebih Berri’nin çağrısıyla ulusal birlik hükümeti ve seçim yasasının değiştirilmesi gündemiyle yapılan istişare toplantıları 14 Martçıların uzlaşmaz tutumları sebebiyle sonuç alınmadan sona ermişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: