Sinyora’dan muhalefete, ‘Diyaloğa hazırım’, Batı’ya: ‘Yardım Edin’

Lübnan’da yurtsever Direniş Cephesi güçlerinin, “yolsuzlukla ve ABD kuklası olmakla” suçladığı Fuad Sinyora hükümetinin istifası ve erken seçilmesi talebiyle başlattığı gösteriler üçüncü gününe girdi.Şehitler Caddesi’ni dolduran ve Başbakanlığı kuşatan göstericiler bugünü çeşitli konuşmacıları ve müzik topluluklarını dinleyerek geçirdiler. Günün önemli konuşmacısı Lübnan eski Devlet Başkanı, El Marada Hareketi lideri, Hristiyan kökenli siyasetçi Süleyman Faranciye’ydi. Faranciye “Sinyora hükümetinin vakit geçirmeden istifa etmesi gerektiğini” ifade etti.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada içinde bulunulan durumu kritik olarak değerlendiren ve gösterilerin sona ermesi için diyaloğa hazır olduklarını açıklayan Fuad Sinyora, bir yandan da büyük güçleri kendilerine yardım etmeye ve destek olmaya çağırıyor.

İsrail’den Sinyora’ya Destek Çağrısı

Lübnan’da hükümet karşıtı gösterilerin başlamasından sonra durumu dikkatle izlediğini belirten İsrail, uluslar arası toplumdan Sinyora hükümetine destek vermesini istedi.

Fransız Haber Ajansı’na açıklamada bulunan ve isminin açıklanmasını istemeyen İsrailli üst düzey bir yetkili, “Hizbullah’ın adımları Lübnan’ı istikrarsızlaştırıyor; Lübnan’ın istikrarsızlaşması da doğrudan doğruya İsrail’i etkiliyor” dedi.

Emekli generallerden Aharon Zewe de Sinyora hükümetinin düşmesi halinde İsrail’le Lübnan arasında yeni bir savaş ihtimalinin artacağını belirtti. General Zewe, Avrupa ülkelerinin ve “uluslararası toplumun” Lübnan’daki mevcut hükümetin düşmesine izin vermemesi gerektiğini söyledi.

14 Mart Bloku Dış Desteğe Güveniyor

lubnanÖte yandan 14 Mart grubu, Fuad Sinyora hükümetinin yasal ve meşru olduğunu belirterek hükümetin varlığını koruyacağını ifade etti.

Hariri ailesine bağlı el-Mustakbel gazetesi, bugünkü sayısında 14 Martçıların bildirisini manşetine taşıyarak söz konusu bildiriden naklen “Sulta ve egemenlik düzeni ülkeye tekrar geri döndürülemez”ifadesine yer verdi.

“Lübnan hükümeti dimdik ayaktadır, yasal gücüyle, kendisine duyulan ulusal güvenle, Arap dostlarının ve uluslararası toplumun desteğiyle meşruiyetini sürdürmektedir” ifadesinin yer aldığı 14 Mart grubunun bildirisinde düzenlenen gösteriler de hükümete yönelik bir darbe girişimi olarak nitelendi ve göstericilerin Lübnan’ı İran ve Suriye eksenine yerleştirme hedefini güttükleri ifade edildi.

AB, Lübnan hükümetine destek verdi

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Suriye yanlısı muhalefet gruplarından baskı gören Lübnan hükümetini desteklediklerini söyledi.

Solana, Avrupa-Akdeniz Süreci toplantısının düzenlendiği Finlandiya’nın Tampere kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, AB’nin, bu zor dönemde büyük bir itibarla çalışan Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora hükümetini destekleyen tutumunun değişmediğini ifade etti.

Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ün Lübnan konusunda BM Güvenlik Konseyi’ni devreye sokmak için bir karar tasarısı hazırlığında

suudiLübnan’da yayınlanan ed-Diyar gazetesi, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’den oluşan Arap ekseninin Lübnan bunalımını uluslar arası bir mesele haline getirme tehdidinde bulunduğunu yazdı.

Söz konusu üç Arap ülkesinin benzeri görülmemiş bir şekilde Fuad Sinyora hükümetine destek verdiğini yazan gazete, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in, Lübnan’daki siyasi muhalefetin, hükümete yönelik baskıyı arttırması durumunda konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşımakla tehdit ettiğini belirtti.

Öte yandan Fransız televizyonları da Hüsnü Mübarek’in dün BM Güvenlik Konseyi’ni olağanüstü toplantıya çağırmak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’la bir görüşme yaptığını duyurdu.

Ed-Diyar gazetesi ayrıca Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün’ün Lübnan konusundaki müdahalelerini arttırdıkları bir sırada Sadeddin Hariri liderliğindeki el-Mustakbel partisinin de başta el-Hurub, Beyrut ve Trablus olmak üzere Lübnan’ın birçok yerinde mezhebi tahrikler içeren bildiriler dağıttığını yazdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: