‘Sinyora gidinceye kadar devam’

campDün hükümet karşıtı dev bir gösteri yapan Lübnan muhalefeti protestosunu oturma eylemiyle sürdürüyor. Binlerce gösterici ABD kuklası olarak ilan ettikleri Başbakan Fuad Sinyora’nın istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle başbakanlık binası önünde kamp kurdu.

aounEn büyük güç Hizbullah olmakla birlikte pek çok farklı siyasi oluşumu içinde barındıran yurtsever direniş cephesi güçleri Sinyora istifa edinceye kadar eylemlerini sürdürmeye kararlı. Bu kararlılık eylemin başlangıcında kalabalığa konuşma yapan, direniş cephesi sözcülerinden, Yurtsever Özgürlük Hareketi lideri, Hristiyan kökenli milletvekili Michel Aoun (yanda) tarafından dile getirilmişti. Aoun “Sinyora istifa edinceye kadar oturmaya devam edeceklerini” açıklamıştı.

Fuad Sinyora istifa etmeyi düşünmediğini daha önce açıklamış ve “demokratik düzenin” tehlike altında olduğunu savunmuştu. Gösterilerin arkasında İran ve Suriye’nin olduğunu ileri süren Sinyora, Batı’dan destek istemişti.

lubnanSinyora’nın batıdan beklediği destek gecikmedi. ABD sözcüsü Tony Snow, “Suriye ve İran hükümetleri ile Hizbullah ve Lübnan’daki müttefiklerinin, demokratik seçimle göreve gelmiş Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’nın hükümetini devirmek için plan hazırladıkları yönündeki kanıtların artması, bizi endişelendiriyor” şeklinde konuşurken, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in bugün Sinyora ile Beyrut’ta buluşması bekleniyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett‘da desteğini iletti. Büyük güçlerin yanısıra Suudi Arabistan ve Ürdün yetkilileri de Sinyora’ya destek veren açıklamalar yaptı. Mısır Devlet Başkanı Mübarek de gelişmeleri endişe ile izlediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Lahud’dan ABD ve Fransa’ya eleştiri: Lübnan’ı karıştırmayın

lehudÖte yandan Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, defalarca ölüm tehdidi aldığını belirterek ABD ve Fransa’dan Lübnan iç işlerine karışmamasını istedi.

Suudi Arabistan’da yayınlanan el-Vatan gazetesinin haberine göre Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud, “başta ABD ve Fransa büyükelçileri olmak üzere bazı sefaretlerin Lübnan’ın iç işlerine müdahale ettiğini belirterek “Onlar, Suriye’nin Lübnan’a müdahalesinden bahsediyorlar, halbuki bunu kendileri yapıyor” dedi.

Lübnan’da bir iç savaş çıkarılmak istendiğini belirterek “iç savaşa izin vermeyeceğiz, çünkü Lübnan geçmişte yaşadığı iç savaştan dersini almıştır” diye konuştu.

Diğer yandan Direniş Cephesi sözcüleri gösterilere katılan insan sayısının 1.5 milyona ulaştığını belirtiyorlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: