Seyyid Hasan Nasrallah Eyleme Çağrı Konuşması

nasrallahBarış ve Allah’ın nimetleri ile merhameti üzerinizden eksik olmasın;

Sevgili Lübnan Vatandaşları,

Mevcut hükümetin göreve gelişinin üzerinden bir yıl, geniş, önemli, açık ve özel bir iktidar açıklamasının üzerinden ise birkaç ay geçti.

Tüm Lübnanlılara hassas ve önemli sözler verdi. Ancak tüm bu süreç boyunca başarısızlığı, paralize olduğu, altına girdiği taahhütleri yerine getiremeyeceği ya da kayda değer herhangi bir girişimde bulunamayacağı ispatlandı.

Tersine, güvenlik, mali ve değişik düzeylerdeki krizlere ek olarak politik, toplumsal ve ekonomik alanlarda da şiddetli krizlerin başladığını görüyoruz.

Bizce bu hükümetin başarısızlığının ardındaki neden tek parti hükümeti olmasıdır.

Emel Hareketi’nin ve Hizbullah’ın hükümette yer aldığı doğrudur ancak aslında hiçbir zaman hükümete ciddi katılımlarına izin verilmemiştir. [Hükümette yer alışımızla] sadece hükümet dışındaki önderliğin, 14 Mart güçlerinin önderliğinin, aldığı kararların geçmesi için meşru bir çerçeve oluşması amaçlanmıştır.

Lübnan, farklı doğası ve dokusuyla, tek bir ekip tarafından ya da özel bir koalisyon aracılığıyla yönetilemez. Ki, özellikle de, ağır iç sorunların, daha ağır bölgesel ve en önemlisi uluslararası sorunların ışığında, krizlerini de çözememişken.

Bu nedenle, şimdi yeniden, Ulusal Birlik hükümeti kurulması için çağrı yapıyoruz. Zira, Lübnan’ın bağımsızlığını ve egemenliğini korumak istiyorsak, Lübnan’ın herhangi bir yabancı vesayet altına girmesini engellemek, güvenlik kurumlarını, istikrarı ve iç barışı güçlendirmek, bunaltıcı sosyal ve ekonomik krizlere karşı işbirliği, politik krizlere Lübnan’daki tüm hareket ve grupların gerçek temsiliyetiyle karşı durmak, ülkenin yönetimine gerçek katılımı sağlamak, çeşitli krizlerle ve yüz yüze geldiğimiz mevcut muhtelif yerel, bölgesel, uluslar arası meydan okuyuşlarla uğraşmak için, işbirliği yapmalı ve bu aşamada güçleri ve çabaları birleştirmeliyiz.

Bunu ancak gerçek bir ulusal birlik hükümetiyle başarabiliriz.

Bir ulusal birlik hükümeti dediğimizde, bütünleşmeden, dayanışmadan ve işbirliğinden söz ediyoruz. Yok saymaktan, üstünü çizmekten veya tek taraflı ya da tek başına yönetmekten değil.

Her durumda, diyalog, müzakere ve istişare yönündeki tüm adımlarımız çıkmaz yolun sonundaki duvara çarptı. Zira iktidar ekibi tek başına yönetmekte ısrarlı. Ulusun gerçek çıkarlarına, herhangi bir başarı yakalayamamasına ve yetersizliğine rağmen.

Bu nedenle bize de yapacak bir şey kalmıyor; Bu krizi meşru ve anayasal bir çözümle karşılamaya çalışan ulusal yurtsever muhalefet güçleri olarak, hedefe ulaşmak için baskı oluşturacak bir halk hareketinden başka.

Lübnan’ı korumak ve yeniden inşa etmek, tüm Lübnanlılar arasında kardeşliği, sevgiyi, işbirliğini ve iyi niyeti sağlamak, istikrarın temellerini korumak, politik, ekonomik ve toplumsal krizlere karşı durmak, Lübnan’ı yaklaşan tüm zalim bölgesel fırtınalara dayanacak bir kale gibi inşa etmek istiyorsak, tek yol, tartışmasız ulusal birlik hükümetidir.

Bu nedenle- bu sonuçla, farklı bölgelerden, akımlardan, alanlardan, görüşlerden, dinlerden ve kökenlerden hatta farklı halk hareketlerinden Lübnanlılar olarak uygar, barışçıl bir halk eylemine davetliyiz. İnançlarımızı ve görüşlerimizi ifade etmek, bu seçeneği barışçıl, sivil ve politik bir yönelimle etkilemek için.

Ben olanaklarım ölçüsünde, Hizbullah adına, hepinizi Lübnan’ın başkenti Beyrut’un -kalbi tüm Lübnan’ı ve Lübnanlıları kucaklayacak kadar büyük olan- merkezinde gelecek Cuma başlayacak halk toplantısına, ucu açık nöbete katılmaya davet ediyorum.

Beyrut, pan-Arapçılığın ve Arapların başkenti, kalbi dün bugün ve daima Ümmetimizi kapsayacak denli büyük, halklarını, oğullarını ve sevgili kullarını, Lübnan’ı tüm bölgelerinden gelenleri kucaklayan, onlarla gururlanan, onları onurlandıran ve demokratik politik hayatın doğasında yansımasını bulduran, Lübnanlıların farklılaşsalar da görüşlerini, farklı politik yönelimlerini çelişseler de ifade ettikleri, şehir.

Cuma günü Arapçılığın ve Lübnan’ın, başkenti Beyrut’ta toplanıyoruz. Direnişin ve ulusal birliğin başkentinde ülkemizi yurtsever bir seçeneğe, bu mantıklı ve güvenli, ulusal ve soylu seçeneğe ulaştırmak için.

Hepimiz, tüm Lübnan, Lübnan için, Lübnan’ın onuru ve saygınlığı, Lübnan’ı desteklemek, Lübnan’ın birliği ve geleceği için, bu buluşmaya davetliyiz.

Ve barış ve Allah’ın nimetleri ile merhameti üzerinizden eksik olmasın.

Çeviren: Hülya Osmanağaoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: