Bıçak sırtındaki ülke: Lübnan

Lübnan Sanayi Bakanı Pierre Gemayel’in öldürülmesinden iki gün önce, Ortadoğu’da ve dünyada, Amerika’nın ve müttefiklerinin bölge üzerindeki savaş ve saldırganlık politikalarına karşı çıkanlar, bu karşı çıtası örgütleyenler, 16-19 Kasım tarihleri arasında ‘Uluslararası Beyrut Konferansı’nda bir araya geldiler.

Konferansın çağrısını yaz aylarında İsrail’e karşı zafer kazanarak Amerika’nın ve İsrail’in yenilmez olmadığını bütün dünyaya gösteren Hizbullah ve Lübnan Komünist Partisi yaptı. Toplam 300 kişinin katıldığı konferansa Senegal’den Avustralya’ya, Kongo’dan Amerika’ya, dünyanın çok çeşidi ülkelerinden katılımın olması bu zaferin tüm dünyaya nasıl bir ilham kaynağı olduğunu ve tüm dünyadaki savaş ve kapitalizm karşıdarının ilgisinin bir kez daha bölgeye odaklanmasını sağladığını gösteriyordu. Arife Köse / Birgün

Üç gün boyunca süren toplantılarda, savaş karşıtı hareketin bundan sonra neler yapacağı, dünyada ve bölgede Amerika ve İsrail’e nasıl direnileceği tartışıldı.

Toplantılarda konuşan herkes söze öncelikle, yaz aylarında İsrail’i yenen ve dolayısıyla Amerika’nın bölgeye dair planlarına büyük zarar veren Lübnan direnişini selamlayarak başladı. Bu konuşmaların içinde en anlamlılarından biri Amerika’dan ‘Troops Out Now’ (Askerler Irak’tan Hemen Çekilsin) koalisyo-nu’ndan gelen John Doel’in söyledikleriydi. Doel, “Öncelikle İsrail’i yenilgiye uğratan Lübnan direnişini selamlıyorum. Seçimlerde Bush’un yenilmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri Lübnan halkının İsrail’e karşı kazandığı zafer oldu. Bu, aynı zamanda bizim de zaferimizdir. Biz bu konferansa, Lübnan , halfanın, Irak halkının, Filistin halkının sesini Amerika’ya taşımak için geldik. Çünkü onlar sizin sesinizi duymuyorlar, sadece savaş yanlısı medyanın sesini duyuyorlar” dedi.

BAĞ KURMAK
Toplantı arasında konuştuğumuz Hizbullah Politburo üyesi Ali Fayad da, bu toplantıyı çağırma amaçlarını şöyle açıklıyor, “Bu konferansın amaçlarından biri direnişin yalnız olmadığını göstermek. İslamcı özgürlük hareketi ile toplumsal ve politik özgürlük hareketi arasında dünya çapındaki bağlantıyı güçlendirmek, bu iki hareket arasında bağ kurmak”.

Konferansa katılan tüm savaş karşıtlarının ortaklaştığı en önemli nokta, bugün, ABD emperyalizminin, işgal politikasının ve stratejisinin yenilgisine tanık olduğumuz ve bunun önümüze çok büyük fırsatlar sunduğu idi. Konferansa Mısır’dan, Centre for Socialist Studi-es’den (Sosyalist Araştırmalar Merkezi) katılan Wael Halil, “ABD, ne İsrail, ne Afganistan, ne Irak, ne de Filistin’de başarılı olabildi. Ancak bu, Amerika’nın duracağı anlamına gelmiyor. Hem askeri yöntemlerle hem de bu ülkelerin iç politikalarına müdahale ederek, iç savaş çıkmasını sağlayarak, bölgeye hâlam olma çabasına devam edecektir. Örneğin şimdi, İsrail’in yaz aylarında aldığı ağır darbenin etkilerini tersine çevirmek için Lübnan’da iç savaş çıkarmaya çalışıyorlar. Bunlara karşı hazırlıklı olmalı, direnişin ve hareketin hem dünyadaki hem bölgedeki birliğini sağlamak için çaba harcamalıyız” diyor. Bu konuşmadan iki gün sonra Pierre Gemayel’in öldürülmesi ve bu suikast hakkında çıkan söylentiler, Khalil’in kâhin olmasından değil, yıllardır bölgede aynı türden yöntemleri uygulamış emperyalizmi iyi tanıyor olmasından kaynaklanıyor.

Ali Fayad da aynı endişelere sahip. Fayad, Hizbullah’ın savaş sonrası Lübnan’da önceliğinin “bağımsız bir Lübnan ve ulusal birlik yaratmak” olduğunu ifade ediyor. Özellikle geçen yıl Hariri suikastinin ardından ülkede Sünniler ile Şiiler arasında mezhepsel bir kutuplaşma yaşandığını söyleyen Fayad, İsrail işgali ve direnişin bunu ortadan kaldırdığını belirtiyor. Hizbullah’ın Sünniler arasında da ciddi bir toplumsal desteğe sahip olduğuna dikkat çeken Fayad, asıl ayrımın siyasi nedenlerden kaynaklandığını vurguluyor. Fayad, Sünni liderliği (14 Mart İtti-fakı’nın en büyük bileşeni ve Başbakan Fuad Sinyora’nın partisi Gelecek Hareketi) savaşta düşmanla işbirliği yapmak ve İsrail tarafını tutmakla suçlarken, aralarındaki gerilimin Şii-Sünni çatışması olarak yorumlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor: “Amerika, Lübnan hükümetini direnişi silahsızlandırması için zorluyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika ve Lübnan hükümeti silah anlaşması yaptılar. Söylediğim gibi, bizim için önemli olan ulusal birliği korumak. Eğer hükümet bunu sağlayamazsa, yazın direnen Lübnan halkının taleplerine kulak vermezse, o zaman erken seçim yapılmasını isteriz. Lübnan halkı, bunun Amerika’nın yeni bir Ortadoğu yaratma projesine karşı verilen ulusal bir mücadele olduğunun bilincinde.

BARIŞ GÜCÜ
Kendisine ayrıca, Türk askerlerinin de dahil olduğu Birleşmiş Milletler Barış Gücü hakkında ne düşündüğünü soruyoruz. “Biz bu konuyu hükümete havale ettik” diyor, fakat eklemeden edemiyor: “BM Barış Gücü’nün buradaki görevinin tanımı çok net: Lübnan halkını İsrail saldırısına karşı korumak, Lübnan halkının güvenliğini sağlamak. Eğer bunun dışında bir faaliyeti olursa, o zaman durumu yeniden değerlendiririz”.

Peki, bunu önlemenin bir yolu olup olmadığını soruyoruz Fayad’a. “Birlik”, diyor. “Bizim için ve Lübnan halkı için asıl mesele Amerikan emperyalizminin bölgedeki planlarının yenilgiye uğratılması. Biz bunun için ne gerekiyorsa her zaman yapacağız. Hem bugün Ortadoğu’da direnen hareketlerin hem de dünyada Amerika’nın politikalarına karşı çıkanların bu amaç etrafında bir araya gelmesi çok önemli. Bugün bence dünyada iki önemli mücadele var. Birisi Amerikan emperyalizmine karşı verilen, diğer neoliberal politikalara karşı verilen mücadele. Bu ikisinin birliği bizim için çok önemli. Ancak bu şekilde kazanabiliriz” diyor.

ARİFE KÖSE / Birgün

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: