Beyrut’ta yüzbinler “temiz ve bağımsız” hükümet için sokakta

beyrut

Lübnan’da yurtsever direniş cephesi güçlerinin çağrısı üzerine bugün (Cuma) yüzbinlerce Lübnanlı Beyrut’ta toplandı. Göstericiler, ABD Büyükelçiğinin direktifleriyle hareket etmekle suçladıkları Fuad Sinyora hükümetinin istifasını, erken seçime gidilmesini ve “yeni, temiz ve bağımsız” bir hükümet kurulmasını istiyorlar.

El-Manar televizyonunun haberine göre, sabahın erken saatlerinden itibaren yüzbinlerce kişi, ellerinde Lübnan bayraklarıyla ve “Temiz Hükümet İstiyoruz”, “Ulusal Birlik”, “Sinyora Dışarı” pankartlarıyla ülkenin her yerinden Beyrut’a doğru akmaya başladı.

Hizbullah lideri Seyyid Hassan Nasrallah birkaç gün önce televizyondan yaptığı konuşmada, halkı “barışçı bir şekilde geçmesini beklediği” gösteriye davet etmiş, Kendi yandaşlarına da parti bayraklarıyla değil Lübnan bayrağı ile gösteriye katılma direktifi vermişti.

Muhalefete göre Sinyora hükümeti Lübnan halkını temsil etmiyor, ABD’nin desteği ile ayakta duruyor. Muhalefetin toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir ulusal birlik hükümeti kurmak için hareket ettiğini belirten Nasrallah, erken seçim için Sinyora hükümetini istifaya çağırıyor.

Dün akşam (perşembe) televizyondan ulusa seslenen Sinyora ise “düzenin tehlikede olduğundan” yakınarak istifasını vermeyeceğini söylüyor.

Gösteriler öncesi başkent Beyrut’ta yoğun güvenlik önlemleri alındı, kente takviye asker gönderildi. Asker ve polisler resmi binaları kordon altına aldılar. Göstericilerin çevresinde ise Hizbullah militanları güvenliği sağlıyordu. Geçtiğimiz hafta yapılması planlanan gösteriler Sanayi Bakanı Piyer Cemayel’e düzenlenen suikast nedeniyle ertelenmişti.
Lübnan Genelkurmay Başkanı Michel Suleyman Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında orduyu “kamu düzenini ve ifade özgürlüğünü taraf tutmaksızın korumak için hazır olmaya” çağırmıştı.

Cumhurbaşkanı Emil Lahud da daha önce BBC’ye “devlet memurlarının, ‘yasadışı’ gördüğü Sinyora hükümetinin verdiği emirleri yerine getirmeyebileceklerini” belirtmişti.

Altı Şii kökenli bakanın istifası Sinyora hükümeti düşme noktasına getirmişti Muhalefet ‘ABD desteği ile ayakta duran bir kukla’ya benzettiği hükümetin, anayasayı ihlal ettiğini ileri sürüyor. İstifa ederek demokratik seçim sürecinin önünü açmasını gerektiğini savunuyor.

Lübnan’da sıcak gelişmeler önümüzdeki günlerde de devam edecek gibi görünüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: