Lübnan Halkının Direnişi ile Dayanışma için Uluslararası Beyrut Konferansı başarıyla gerçekleşti

beyrut jonferansı

Dünyanın dört bir köşesinden gelen savaş karşıtları, anti-emperyalistler, dayanışma gönüllüleri, 16-19 Kasım tarihleri arasında Lübnan Halkıyla Dayanışma için Uluslararası Beyrut Konferansı‘nda buluştu.

Lübnan Komünist Partisi, Hizbullah, Ulusal Birlik Platformu, Halk Hareketi gibi yurtsever direniş cephesi güçleri tarafından çağrısı yapılan konferansta, 5 kıtanın tümünden 40 yakın ülkeden gelen 400’e yakın katılımcı, Beyrut’ta Birleşmiş Milletler UNESCO tesislerinde üç gün boyunca, beş ayrı atölyede Lübnan’ın, bölgenin ve dünyanın temel sorunlarını tartıştı.

Türkiyeli savaş karşıtları, anti-emperyalistler ve dayanışma gönüllüleri Uluslararası Beyrut Konferansına dikkat çekici bir delegasyonla katıldılar. Aralarında yazar Nuray Mert, araştırmacı Kenan Kalyon, ’68 gençlik liderlerinden Mustafa Yalçıner, ÖDP Genel Başkan yardımcısı Hakan Tahmaz, Grup Yorum üyesi Cihan Keşkek‘in de bulunduğu Türkiye delegasyonu 40’a yakın kurumdan 50’ye yakın katılımcıyla Beyrut Konferansı’nın en kalabalık delegasyonlarından biriydi. Türkiye delegasyonu düzenlenen atölye çalışmalarının tümüne katıldı. Oluşturulan çalışma gruplarında yer aldı ve konferansa önemli katkılarda bulundu.

Konferansa Türkiye’den katılanların bir bölümü, önünde Türkçe-Arapça-İngilizce “Ortadoğu’da Direniş Kazanacak – Türkiyeli Anti-Emperyalistler” yazan bir pankart bulunan bir otobüsle ve uzun bir yolculuğun sonunda Beyrut’a geldiler.

Uluslararası Beyrut Konferansı’nda Türkiye’den şu kurum ve kuruşlardan temsilciler vardı. TAYAD, İnsani Yardım Vakfı, Doğu Konferansı, Halkların Ortadoğu Projesi Koordinasyonu, Temel Haklar Federasyonu Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Lübnan İçin Elele, Emek Partisi (EMEP), Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) Sosyalist Emek Hareketi (SEH) Toplumsal Özgürlük Platformu, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Amargi Kadın Kooperatifi, Özgür Eğitim Platformu, Öğrenci Postası Gazetesi, Feminist Hareket Dergisi, İdil Kültür Merkezi, Grup Yorum, Sosyalist Gençlik Derneği (SGD), Evrensel Gazetesi, Atılım Gazetesi, Samandağ Cemre Gazetesi, Öğrenci Postası Gazetesi, Feminist Hareket, Bilinç ve Eylem, Red, Kaldıraç ve Birleşik İşçi dergileri.

Etkinlikler çerçevesinde, film gösterileri, şiir ve müzik dinletileri de düzenlendi. Konferansın giriş salonunda yine Türkiye’den Leman Dergisi’nin açtığı “Savaşa Karşı Karikatür” sergisi katılımcıların ilgisini çekti.

Beyrut Konferansı’na katılan Türkiye delegasyonunun bir bölümü Konferans Sonuç Toplantısı öncesinde “Türkiye’den Anti-Emperyalist Grup ve Bireyler” imzasıyla ortak bir basın açıklaması yaptılar. İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanan açıklama Konferans Organizasyon Komitesi’ne de iletildi. Konferansa katılan Türkiyeli grupların çoğu delegelere kendi tezlerini anlatan metinler, broşürler dağıttılar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: