Lübnan’da istikrar, birlik hükümetiyle sağlanabilir

Hizbullah örgütünün basın sorumlusu Hüseyin Rahhal, Lübnan’da İsrail saldırılarının ardından yaşanan gelişmeleri EVRENSEL’e anlattı.

Geçen yaz aldığı derin yaraları sarmaya çalışan Lübnan, bugün yeniden siyasi bir komplonun içerisine çekilmeye çalışılıyor. İsrail işgal girişimine karşı kazandığı zaferle, barbarların her fırsatta yeni bir darbe indirmekten çekinmediği ülkede, azımsanmayacak bir desteği arkasına alan Hizbullah ile müttefiklerinin, tüm Lübnan halkını kucaklayacak birlik hükümeti kurulması amacıyla Fuad Sinyora hükümetinden ayrıldıkları günlere denk gelen provokatif bir suikastin tesadüf olarak değerlendirilmesi, ancak saflık olur.

Siyasi dengelerin pamuk ipliğine bağlı olduğu Lübnan’da, Falanjist Parti lideri Pierre Cemayel’in öldürülmesi, eski başbakan Refik Hariri suikastı ve ardından gelişen sürecin ışığında, Suriye üzerinde akbabaların yeniden uçmasına neden olacak ve ciddi bir desteğe ulaşan Hizbullah ile müttefiklerini, “zan altında bırakarak” son birkaç ayda kazandıkları mevzileri kaybetmelerini sağlamayı da amaçlamaktadır. Gelinen nokta, Hariri suikastının ardından yaşanan gelişmeleri hatırlatıyor. Bu suikastın ardından da Lübnan’da düzenlenen Suriye karşıtı gösteriler, Fuad Sinyora’ya iktidar yolunu açmıştı. Fakat, çoğunluğunu ABD yanlılarının oluşturduğu Sinyora hükümeti, Lübnan’da refahı sağlayamamış ve İsrail saldırılarına engel olamamıştı.

Lübnan’ın istikrarı, ABD hegemonyasını reddeden ve ülkedeki tüm etnik azınlıkları kapsayan bir ulusal birlik hükümetiyle yakalayabileceğini belirten Hizbullah örgütünün Basın Sorumlusu Hüseyin Rahhal ile Lübnan direnişine destek konferansı için gittiğimiz Beyrut’ta 18 Kasım günü görüştük. Rahhal, İsrail işgal girişiminin ardından Lübnan’daki gelişmeleri, bölgedeki diğer baskı ile tehdit politikalarını EVRENSEL için değerlendirdi.

Hizbullah ve müttefikleri, daha fazla temsil hakkı isteyerek hükümetten ayrıldı ve yeni bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını talep ediyor. Peki Hizbullah, birlik hükümetinin hangi temeller üzerinde kurulmasını istiyor?

Bizim açımızdan, ulusal birlik hükümetinin amacı; Lübnan’ın asli tüm partilerini anayasal temelde bir araya getirmek olmalıdır. Birlik hükümeti sayısal temeller üzerinden şekillenmemelidir. Çünkü bu şekilde, Lübnan’daki azınlıklar yeterli biçimde temsil edilemez. Birlik hükümeti ayrıca, Lübnan üzerindeki Amerikan hegemonyasını da reddetmeli ve ABD’nin güdümüne girmemelidir. Zira, Lübnan’da ancak bu şekilde istikrar sağlanabilir.

Hizbullah olarak biz de, işte tam bu sebeplerden dolayı ulusal birlik hükümeti talep etmekteyiz. Ulusal birlik hükümetinin, sağlam temellerde kurulabilmesi adına, ülkedeki tüm Amerikan karşıtı güçlerle ilişkiler geliştirmeye çalışıyoruz.

Lübnan’da bir yandan siyasi gerginlik devam ederken, diğer yandan da uluslararası askeri güç, ülkenin kritik bölgelerine konuşlanmaya devam ediyor. Hizbullah, Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Gücü’nün (UNIFIL) niteliğini ve durumunu nasıl değerlendiriyor?

Biz, UNIFIL meselesini Lübnan ve bölge gerçeklerini ele alarak, değerlendiriyoruz. Kuşkusuz Birleşmiş Milletler’in (BM) 1701 No’lu kararına tam onay vermiş değiliz. Fakat, Lübnan’a yönelik saldırıları durdurduğu sürece, bu kararla bir sorunumuz yok.

UNIFIL gücünün görev ve niteliği tartışıldığı sırada, Lübnan hükümetine bazı şartlarımız olmuştu. Buna göre öncelikle BM gücü, BM’nin 7. maddesi uyarınca Lübnan’da görevlendirilmemeliydi. Bu güç ayrıca, halihazırda Lübnan’da bulunan UNIFIL gücünün bir parçası olmalı ve Lübnan ordusuyla koordineli bir şekilde ve bağımsız bir güç olarak değil, Lübnan ordusunun gücü altında ve talepleri doğrultusunda görevini sürdürmeliydi.
Bugün Lübnan’daki ve dışındaki bazı güçler, UNIFIL’e; bu gücün görevi olmayan başka görevler yüklemeye çalışıyor. Fakat bunlar, tam da ABD ile İsrail’in isteklerine yakın girişimler. Biz, BM gücünün, Lübnan hükümetinin de onay verdiği BM kararı doğrultusunda, hareket etmesini ve Lübnan ordusu ile halkının yanında olmasını istiyoruz. Kaldı ki UNIFIL’in görevi, İsrail’i değil, aksine İsrail’in olası saldırılarına karşı Lübnan halkını korumaktır. Eğer UNIFIL, amaç ve görevlerinin dışına çıkar, İsrail’i korumaya kalkar ve Lübnanlılara karşı herhangi bir saldırıda bulunursa; Lübnan halkının BM gücünü, işgal gücü olarak görmesi işten bile değildir.

Bölgede Filistin ile Lübnan dışında, Irak’taki Amerikan işgal askerlerine karşı direniş de olanca hızıyla sürüyor. Hizbullah’ın, Iraklı direnişçilerle ilişkileri ne durumda? Bu direnişle ilgili düşünceleri neler?

Irak halkının, işgale karşı direnme en doğal hakkıdır. Fakat, bu direniş Iraklılara karşı değil, Amerikan işgal güçlerine karşı olmalıdır. Siviller, ne koşulda olursa olsun hedef alınmamalı, sadece Amerikan işgal askerlerine yönelik saldırılar düzenlenmelidir.
Öte yandan biz, Irak direnişi içerisinde birçok fraksiyonun olduğunu biliyoruz. Ve bu, durumu daha da karmaşıklaştırıyor. Biz de, bazı detayları bilmiyoruz. Ama bazı grupların, Amerikan ve İsrail istihbaratınca kullanıldığı bir gerçek. Bu gruplar, ABD ile İsrail istihbarat servisleri adına çalışıyor.

Hiç kuşkusuz, Irak’taki birçok olayda ABD ile İsrail’in parmağı var. Şunu belirtmek gerekir ki Iraklı sivilleri hedef alanlar direnişçi değil, teröristtir. Asıl direnişçiler, Amerikan işgal askerlerini hedef alanlardır. Direnişçiler, yılanın başını ezmelidir; bu daha etkilidir.

Öte yandan bizim Iraklı Sünni, Şii ya da Kürtlerle bir sorunumuz yok. Ancak, bir Iraklı bir yandan işgale karşı çıkıyor, diğer yandan ise diğer Iraklılara yönelik saldırılar düzenliyorsa; bu, onu; ABD planlarının bir parçası haline getirir.

Bölgedeki ABD tehditleri, Lübnan’ın yanı sıra, İran ile Suriye üzerinde de yoğun bir şekilde sürüyor. İran, nükleer programı nedeniyle sıkıştırılırken, Hariri suikastı da Suriye üzerindeki baskıları artırdı. Bu konular hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

ABD, İran üzerinde, Tahran’ın Filistin davasına ve Suriye ile Lübnan’da da, İsrail işgaline karşı direnişine desteği nedeniyle baskı kurmak istiyor. İran’ın ayrıca, bölgede ABD hegemonyasına karşı koyabilecek tek güç olması da, Beyaz Saray’ı rahatsız ediyor. ABD açısından Lübnan ise, bölgeye açılan bir kapı ve bölgenin iki güçlü ülkesi İran ile Suriye’yi vurmak için bir geçiş noktası.

Baskı ve tehdit politikalarına, İran’ın nükleer çalışmalarını bahane eden ABD, uluslararası yasaları hiçe sayarak, Tahran’a karşı saldırgan bir tutum takınıyor. Ancak, İran’ın sivil amaçlı nükleer enerji üretme hakkı, en doğal hakkıdır. Suriye konusunda ise, (Lübnan’ın eski başbakanı) Refik Hariri suikastını kullanmaya çalışan Washington, bu suikastı kullanarak, Şam yönetimine şantaj yapıyor.

Hizbullah; Türkiye hükümetinin bölge politikalarını nasıl değerlendiriyor ve Türkiye yönetiminden ne gibi beklentileri var?

Biz, sadece Türkiye hükümetinin değil, tüm Müslüman ülke yönetimlerinin ve diğerlerinin, saldırı altında olan ve toprakları işgal edilen halkların yanında olmasını istiyoruz. ABD hegemonyasının değil, mazlum halkların yanında olmalıdırlar.

Lübnan’ın özellikle güney bölgelerinde, İsrail’in işgal girişimi sırasında, Tel Aviv’e karşı net tavır alan Venezüella lideri Hugo Chavez’in posterlerini gördük. Siz, Chavez hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hugo Chavez büyük bir direnişçidir ve işgal girişimi sırasında Lübnan halkının yanında durmuştur. Lübnan halkı da, bunu karşılıksız bırakmamış ve Chavez’e büyük minnet ile saygısını göstermiştir. Zira bu sadece Chavez’le de sınırlı değil, Lübnan halkı, ABD hegemonyasına karşı duran herkese büyük saygı duymaktadır. Chavez ya da bir başkası, kim ABD hegemonyasına karşı bizim yanımızda duruyorsa, bu kişi; bize İsrail ile ABD yanında yer alan herhangi bir Müslüman, Arap ya da bir başkasından daha yakındır.

Cihan Çelik – Beyrut/EVRENSEL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: