Barış Askerleri Yurda Döndü

cemre

Halkların Ortadoğu Projesi kapsamında Lübnan’daki uluslar arası barış konferansına katılan heyet 20.11.2006. tarihinde Cilvegözü sınır kapısından Türkiye’ye giriş yaptı.

Konferansa Hatay’dan katılan Toplumsal Özgürlük Platformu’ndan Timur RENCÜZOĞULLARI, Tülay HADIMOĞULLARI, Sezai ZİDANİ, SODAP’tan Adem SUBAŞI, SEH’ten Bereket KAR Mihri BELLİ’nin oğlu SDP parti meclis üyesi Hayrettin BELLİ ve Hüsamettin GÖR Hatay Toplumsal ve Dayanışma Derneğinde basın açıklaması düzenlediler.

Açıklamada Timur RECÜZOĞULLARI, “Lübnan barış konferansına bizden başka Afrika’dan, Latin Amerika’dan, Avrupa’dan olmak üzere dünyanın her yerinden gelenlerle bu sorunu 3 gün boyunca tartıştık. Güney Lübnan ve Güney Beyrut’ta taş üstüne taş kalmadığını gördük. Savaşın siviller üzerinde yaratığı psikolojik yıkımın, binaların yıkımından daha etkili olduğunu gördük. Uluslararsı Beyrut konferansının sonuç bildirgesi daha sonra açıklanacaktır”dedi.

Toplantıya katılan Hayrettin BELLİ ise; “İlk defa Türkiye’nin Devrimci ve solcuları Ortadoğu’ya giderek oradakilerle beraber olduğumuzu göstermek anlamında önemli bir adım atılmıştır. 3 gün süren konferansın sonuç bildirgesinde yer alan Lübnan’daki sürecin ne olacağı konusundaki metne katkı yaptık. Konferansta 1- Irak direnişini, 2- Filistin direnişini, 3- Lübnan direnişini destekleme konusu dile getirildi. Emperyalizmin bölgede hakem konumuna düşüp halkları birbirine düşürmesine karşı Halkların Ortadoğu Projesi (HOP) kapsamında bölge ile ilgili bir plan ve programın hazırlanması kararı alındı. Lübnan’da yoğun bir antiemperyalist oluşum mevcuttur. Orada Türkiye’den daha fazla insan ve mezheplerden oluşan farklılıklar vardır. Bütün bunlara karşı büyük bir hoşgörü ve dayanışma içinde olduklarını gördük. Orada savaşan sadece Hizbullah değil sivil gerillalar, açık ve kapalı giyinen kadınlar da vardır. Bu bizim için örnek alınacak bir durumdur” dedi.

Kaynak: Samandağ Cemre Gazetesi

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. hi i not understand what in this page but i searsh
    for zidani family in Turkiye frome palastenian roots
    if any one know any thing about this family send me message for this email : madrasat_el7ob@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: