Türkiye için somut adımlar saptamalıyız

Cihan Çelik – Evrensel Gazetesi

Konferans kritik bir dönemde yapıldı. Hem Lübnan özeli hem de bölge geneli açısından gayet de anlamlı ve önemli bir konferans oldu. Bazı ve aslında bilinen ihtiyaçları ortaya koydu. Lübnan özelinde bizim gördüğümüz en azından konferans örgütleyicileri açısından gerek Lübnan Komünist Partisi gerek Hizbullah, Ulusal Cephe ve diğer katılımcılar Lübnan halkının yıllardır hasret olduğu ulusal birlik ihtiyacını ortaya koyuyorlar ve yönde somut adımlar atmaya başlamışlar.

Öte yandan bölge genelinde ise uzun süredir ittifak yapmamak konusunda ittifak yapmış Arap dünyasının Lübnan başta olmak üzere Filistin ve biraz sorunlu olsa da Irak ve bölgedeki direniş ve işgal karşıtı hareketler konusunda bir birlik yakalamak istediklerini ve ortak bir mücadele hattı örmek istediklerini ortaya koyan bir konferans oldu. Tabii bu henüz çok yeni ve emekleyen bir süreç ama bunun yükseltilmesi ve diğer ülkelerde, konferansta yer almayanlar arasında da geliştirilmesi gerekiyor.

Diğer bir konu ise uluslar arası toplumun, işgal karşıtlarının Lübnan halkı ve İsrail işgal ordusunda karşı kahramanca bir mücadele vermiş olan direnişe gösterdiği dayanışmadır. 34 ülkeden 400 insan Lübnan halkıyla dayanışmak için gayet iyi bir refleks gösterdi. Türkiye’de ise bizim artık dayanışmanın da ötesinde bu konferans sonuçları üzerinden neler yapabileceğimizi düşünmemiz ve planlamamız gerekiyor.
Sonuç deklarasyonunda bazı eksiklikler söz konusu. Eylem takvimlerinden bahsedildi. Benim en çok önem verdiğim uluslar arası bir medya boyutunun oluşturulması konusunda güzel öneriler oldu.

Benim önerilerim daha ziyade bizim Türkiye’de neler yapabileceğimiz ve Türkiye’deki işgal karşıtlarının durumuna ilişkin olabilir. Konferanstan çıkarttığımız sonuçlara Türkiye’deki gelişmeleri ekleyerek daha somut adımlar atmak gerekiyor. Şu anda bunun adını tam olarak koyamasak da orada verilen ortak mücadele hattının forumu ne olursa olsun Türkiye’deki bir şekilde birleştirmeliyiz. En basitinden dönüşte bir Beyrut izlenimleri, tanıklık ettiklerimiz üzerinden bir konferans örgütlenilebilir. Bu hem bir bilgilendirme toplantısı olur hem de Türkiye’de bunların üzerinde neler yapabileceğimizi konuşabiliriz. Konferans bunun bir başlangıcı olur ve oradan ve çıkacak kararlar üzerinden gelişmeleri takip etmek önemli olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: