Direniş özgürleştiriyor, birleştiriyor ve umut veriyor

Fadik Bilgetekin – HOP/EHP

Konferansa HOP bileşenlerinden EHP adına katıldım. Direnişin tanıklığını yapmak çok önemliydi bizim için. Bu ne anlama geliyor? Bu direnenlerin zaferi, ezilenlerin adaleti.. Halkla beraber gerçekleştirilen bir direnişin karşısında hiçbir bomba, hiçbir tank, hiçbir ordu duramaz. Lübnan’da benim dikkatimi çeken en önemli unsurlardan biri buydu.

Öte yandan emperyalizme ve Siyonizme karşı Lübnan halkını direnişinin bizlere bir örnek olmasını ümit ediyorum. Ümit ediyorum ki Türkiye’de de birleşik bir mücadele gerçekleştirmemiz açısından bize yeni ipuçları vermiştir, yeni imkanlar yaratmıştır.

Bazı gözlemlerimi önemsiyorum. Örneğin Hizbullah’ın kadrolarında bulunan kadınlar çok ileriydiler, çok politiktiler, çok rahattılar, çok sosyaldiler; hem de kendi inançlarına göre örtünmüşlerdi. Bu Hizbullah’ın daha özgün durumuyla ilgili olabilir. Türkiye’de Radikal İslam ile karşılaştırdığımda bu kadar gelişmiş bir kadın kadro yapısıyla karşılaşmıyorum.

Bunun dışında Hizbullah’ın Lübnan Komünist Partisi ile ittifak içinde olmaları ve direnişi beraber vermiş olmaları da çok özgün. Somut koşulun somut tahlili demek pek yanış olmaz herhalde. Dolayısıyla kendi ülkelerine uygun bir direnişi ve örgütlenmeyi hakla beraber gerçekleştirmiş olmaları çok anlamlı.
Somut olarak Hizbullah bir halkın derdine derman olması söz konusu. Bu kadar taraftar bulabilmesi için bu kadar birliğin ve bütünlüğün direnişe eviriliyor olabilmesinin nasıl olageldiğini gittiğimizde çok somut olarak görmüş olduk. Örneğin Güney Beyrut’ta ve Güney Lübnan’da yıkılmış, İsrail’in bombaladığı neredeyse bütün mahallenin yok edildiği yerlere gittiğimizde orada yaşayanların bütün sağlık, eğitim ve barınma problemleriyle Hizbullah’ın birebir ilgilendiğini gördük. Evleri yıkılanlar başka merkezlere yerleştiriliyor. Halkın derdine derman olma fikri çok yaygın bir şekilde gerçekleştiriliyor. Halk da direnişi sahipleniyor. O kadar yıkıma, fakirliğe ve işsizliğe rağmen inanlar gelişmelerden memnun.

Onun dışında yolculuk organizasyonunu birlikte yapanlar “Türkiye’den Anti-Emperyalistler” olarak bir araya gelebildik ve orada ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Bu belki de bir ilktir. Bu önümüzdeki dönemde daha geniş beraberliklerin bir başlangıcı olur diye ümit ediyorum.

HOP olarak yazdığımız metin de bizim açımızdan önemliydi.

Ayrıca Kürt halkına yönelik saldırıların ve Ortadoğu’da gelişen politikaların hem Türkiye’den hem Türkiye’nin bölgede bir güç olma iddiasından bağımsız ele alınamayacağı için Kürt halkına yönelik politika ve saldırıların da konferansın strateji ve direniş atölyesinin sonuç bildirgesinde yer alması, bu yönde bir maddenin eklenmesi ihtimali bizim açımızdan önemlidir.

Bu yaşadıklarımızın çok önemli bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Daha önce de söylediğim gibi Türkiye’de birleşik bir mücadelenin başlangıcı olma ihtimalini de içinde barındırıyor olmasını ümit ediyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: