Lübnan’da iki ayrı otorite var

Gökşen Çal Sosyalist Gençlik Derneği

Aslında düşünsel olarak kafamda olan, düşünsel olarak kabul ettiğim şeyleri Lübnan’daki konferansta sonuç olarak gördüm. Politik olarak yaşandığını gördüm. Sonuçta Ortadoğu’da direnişin birleşikliği, ortaklığı anti-emperyalist güçlerin bir arada emperyalizme karşı, sömürgeciliğe karşı mücadelesinin nasıl olmasına karşı düşündüklerim konferansta somutlandı.

Lübnan Komünist Partisi, Hizbullah beraber bir konferans örgütlüyorlar. Beraber savaşmışlar. Lübnan Komünist Partisi silahlarının bir kısmını Hizbullah’tan temin ediyor. Aslında emperyalizme karşı ortaklık sağlanmış durumda Bize aslında bir dizi yaptığımız tartışmanın mücadelede içinde somutlanacağını bile net gösterdi.

Şimdi olumlu olan şeylerden bir tanesi dünyanın birçok yerinden doğrudan bu direnişi dinlemek, ortak olmak, bu direnişin bütün dünyaya nasıl yayılabileceğini tartışmak için bir dizi örgüt, bir dizi insan gelmişti. Bu çok önemli. Çünkü doğrudan direnişin merkezinde bu tartışmayı yapmak aynı zamanda direnişin adına bu tartışmayı yapmak anlamına geliyor. Çünkü savaş karşıtı mücadelenin ilk başladığı dönemlerde bu direnişin sahiplenilmesi üzerinde yürütülen tartışmaları düşündüğümüzde en azından ileri bir adım. Şurdan ileri bir adım. Kazanımın bir sonucu. Kazanımın başarısı. Lübnan direnişinin İsrail’i kovmuş olmasının temelde başarısı diye düşünüyorum. Yani direnişle zaferin yardımıyla direniş meşrulaştırılıyor. Direnişin dünya çapında destek görmesi, sahiplenilmesi sözkonusu.

Bir takım özgün anlar yaşadık. Yıkılmış bir köye gidiyoruz. Yıkılmış köyde ışıklar bile yok. Bir evi ziyaret ediyoruz. Evdeki insanların sıcaklığı, yakınlığı çok başka bir duygu uyandırıyor. Ekmek var ve o ekmeği bizimle paylaşmaya çalışıyor. Ve sonuçta şunu görüyoruz. Çok farklı farklı coğrafyalarda da olsa direnen halkların ortak bir duygusu var. O duyguyu görmek, yaşamak gerçekten çok önemli.
Bir de aslında Lübnan’da beklediğimden çok daha farklı bir tablo gördüm. Gerçekten devlet otoritesi ciddi bir anlamda zayıflamış. Direnişçilerin otoritesi var Lübnan’da. İkili bir otorite var Lübnan’da. Bu bakımdan önemli.

Direnişin ne kadar önemli bir zafer kazandığını da görebildik. Türkiye’den giden dostlar olarak da üç günü gerçekten çok iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum. Beraber tartışmalar, beraber görmek bize anti emperyalist mücadelenin somutta birleşik kılmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm. Türkiye’den gidenlerin kafasında da iz bırakmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: