Lübnan direnişine destek

Cihan Çelik / Evrensel – Beyrut

Beyrut’taki uluslararası konferansta Lübnan halkının direnişinin dersleri, İsrail ve Amerikan saldırganlığına karşı ortak mücadele olanakları ele alınıyor.

Lübnan direnişine destek konferansı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta başladı. Dünyanın dört bir yanından 400’ü aşkın kişinin katılımıyla yapılan konferans, İsrail işgal girişimine karşı direnen Lübnan halkına destek olunmasının yanı sıra, sürekli İsrail ve AB saldırılarına maruz kalan ülkelerdeki olası işgal girişimlerine karşı direniş güçlendirilmesini de amaçlıyor.

Lübnan direnişine destek konferansı”; Lübnan Komünist Partisi (LKP), Hizbullah, Ulusal Birlik Cephesi ve Ulusal Halk Hareketi’nin öncülüğünde düzenleniyor.

‘ABD politikaları iflas ediyor’

Konferansın perşembe günü yapılan açılışında konuşan Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim El Kasım, Lübnan ve bölgenin tamamında ABD politikalarına tabi olanların, “kaybetmeye mahkum olduğunu” söyledi.

ABD politikalarının, başta Lübnan, Irak, İran, Filistin ve Latin Amerika’da iflas ettiğini belirten Kasım, “ABD ve İsrail’in olmadığı bir dünya, barışla dolu olacaktır. Barış ancak, adaletin tesis edildiği yerde olabilir ve biz barış istiyoruz” dedi.

Konuşmasında Beyrut hükümetine seslenen Kasım, “Kaybedenleri, terk etmeniz sizin yararınızadır. ABD’yi bırakın ve kendi halkınızın yanında durun. Ancak bu şekilde muzaffer olabilirsiniz. Zafer, başkalarını takip etmeyip, kendi yolunda yürüyenlerindir” ifadelerini kullandı.
Konferans katılımcılarından, Lübnan direnişine olan desteği ve uluslararası işgal karşıtı hareketi yükseltmelerini de isteyen Kasım, “Hegemonya ve adaletsizliğe karşı gelin beraber ayakta duralım” ifadelerini kullandı.

Atölye çalışmaları

Lübnan direnişine destek konferansının önceki günkü oturumunda ise, katılımcılar 5 ana başlık altında toplanan atölye çalışmalarına katıldı. “Strateji: Direniş Formları”, “Uluslararası Hukuk”, “Medya”, “Yeniden İnşa” ve “Arap Birliği” başlıkları altında yapılan atölye çalışmalarında yer alan katılımcılar, Lübnan’a yönelik İsrail saldırıları ile direnişten dersler çıkarılması, bu direnişin bölgedeki ve bölge dışındaki diğer müdahalelerle doğal ilişkilerinin pekiştirilmesi, ABD ve işbirlikçilerinin tehdidi altında olan ülkelerde direnişin daha da güçlendirilmesi ve yeni ittifakların olanaklarının aranması, uluslararası medya ağının oluşturulması, İsrail’in uluslararası savaş ve insanlık suçlarından dolayı yargılanması ve hukuk uzmanlarından bir grup oluşturulması, uluslararası savaş karşıtı hareketin koşulları meselelerini tartıştılar.

Konferansın önceki gün düzenlenen toplantıları, akşamki film gösterilerinin ardından sona erdi.
Beyrut’taki konferansa, aralarında Emek Partisi (EMEP), Halkların Ortadoğu Projesi Koordinasyonu, Toplumsal Özgürlük Platformu ve Sosyalist Dayanışma Platformu olmak üzere 20’ye yakın kurum katılıyor.

Lübnan Direnişine Destek Konferansı, bugün sonuç deklarasyonunun açıklanmasıyla ardından sona erecek.

Kaynak: Evrensel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: