Lübnan’da direnişin gücü hakim

Ahmet YamanAtılım Gazetesi Yazıişleri Müdürü

Konferansın başarılı geçtiğini düşünüyorum. Birkaç noktayı değerlendirmek gerekir. Bir tanesi şu: Son yılarda özellikle Ortadoğu’da görülen emperyalizme karşı hareketlerden birinin en azından ev sahipliği yaptığı konferansa katıldık. Bu zaman olarak sıcak bir gelişmenin hemen ardına, Lübnan savaşının sonrasına denk geldi. Zafer kazanmış bir hareketin, zafer kazanmış bir halkın konuştuğu, tartıştığı bir konferanstı. Bu gerçekten çok ciddi deneyimlerle dolu bir konferans geçti.

İkincisi konferansı örgütleyen bileşenler tıpkı direnişte olduğu gibi bir tarafta islami direniş örgütleri bir diğer tarafta komünist örgütler tarafından olması. Lübnan Komünist Partisi tarafından düzenlenmiş olması. Gerçekten özellikle bu Ortadoğu’daki emperyalizme karşı hareketler gündeme geldiğinde varolan islami hareketlerin nereye evrildiği, bunun dikkate alınıp alınmayacağı, bunlarla irtibat kurulup kurulmayacağı noktasında önemli bir yanıt, önemli bir gösterge. Bu anlamda görülmüştür ki emperyalizme karşı en geniş ittifaklar kurmak için şansımız var. Ortadoğu’da direniş gruplarının bu anlamda ilerici bir rol oynadıklarını söylemek yerinde olur.

Bileşim bu bağlamda hem Ortadoğu’da, Avrupa’dan, Afrika’dan, Latin Amerika’dan, Asya’dan 2 kısma ayrılmıştı. Bir tarafı sosyalistlerin, komünistlerin oluşturduğu girişim, bir tarafı da islami direnişlerin oluşturduğu gruptan oluşuyordu. İkisi arasındaki diyalog bana sorarsanız özlenen bir diyalogdu. İyi bir diyalog olduğunu düşünüyorum.

Bunun sonrasının geleceği beklentisindeyim. Sonradan başka konferansların örgütleneceğini tartışmalardan anlaşılmaktadır.Kalıcı şeyler yakalamakta fayda var.  Buradaki direnişin zaferinin deneyimlerini anlamakta fayda var.

Konferansın politik yararıyla beraber aklıma çok da geniş bir duygusal olarak üzerimde bıraktığı etkiler var. Birincisi şu: Gerçek anlamda yıkılmış, yıkılmak istenin ve harabeye çevrilen, çevrilmek istenin bir ülkede idik. Yıkıntılar arasında gezindik. Çalışan bir şeyler yaratıldığını gördük. Ama daha çok direnişin gücü hakimdi ortamın kendisine. Halktan da aldığım izlenimler buydu. Evet burada ölümler yaşandı. Kardeşlerimiz katledildi ama diğer taraftan çok güçlü bir direniş var deniyordu. Bu yönünün atlanmaması gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: