Anti-emperyalist mücadelenin iki damarı

Hüsnü KaynakçılarEmek Partisi

İyi bir konferans olduğu kesin. En azından şöyle bir şey ortaya çıktı. Net olarak çıktı. Önceden bu konuda tartışmalar vardı ama şimdi daha net çıktı. Anti-emperyalist hareketin en azından bir damarı yoktu. Yıllar sonra damarı var. Bunlardan birisi de bir takım dinsel motifler taşıyan ya da daha ilerisinden dinsel örgütlenmeler biçiminde sunulan hareketler.

Bunlardan belki kimiyle konuşsan emperyalizmin bütününe karşı çıkmayacaktır. Ya da işte Avrupalılarla başka bir ilişki tutturmaya çalışacaktır ama şurası net. En azından kendi işlerine geldiği ölçüde emperyalist saldırı karşısında ciddi bir tutum almaktadır. Ve yine olanaklıdır ki bugün için henüz bir takım daha ileri yaklaşımlara sahip örneğin sosyalist, komünist örgütlerden pratik olarak, belki içeriği bakımından değil ama pratik olarak daha ileri bir tutum almaktadır.

Nitekim Güney Lübnan’da gördük. Çok ciddi çatışmaların olduğu kesim ve burada herhangi bir geri çekilme durumuna bile girmeden direnmişler. Öte yandan zaten dünya işçi hareketinin, komünist hareketinin üzerinde konuşmaya gerek yok. Ciddi bir problem olduğu kesindir. Bugün için problemlerinin olduğu kuşkusuz. Yenilmiş ciddi darbeler var. İşçi hareketinin aldığı, geçici de olsa ciddi yenilgi var. Ama şimdi yeniden toparlanıyor. Pratik mücadelede yer alma durumu en azından kesin.

Şimdi bizim tanık olduğumuz şey iki damarın bir arada gerçekleştirmiş olduğu toplantıydı. Geleceğe dair iyimser olmamızı gerektiriyor bence. Buradan yapılabilecek birçok şeyler olduğunu düşünüyorum.

Yalnız Türkiye’de gerek dünyada şöyle bir tartışma var: İşte anti-kapitalist olmadan anti-emperyalist olunur mu olunmaz mı?. Anti-emperyalist olanlarla bir şey yapılır mı yapılmaz mı? Bunlar gerici mi değil mi? diye. Dinsel hareketlerin ideolojik tutumları ne olursa olsun politik tutumlarının ilerici, dünya devriminin gelişmesinin lehine ve onlarla birleşerek yapılabilecek işlerin olduğunu ortaya koyan tutumlar olduğu çok net biçimde görüldü. En azından gidip görenler bakımından.

Bu tartışma da artık en azından itirazcıları bakımından somut bir tartışmaya dönüşecektir. Çok net artık.

Bir hareket dinsel bir hareket olabilir. Geri dayanaklara sahip olabilir ama emperyalizme karşı çıkabilir. Zayıflatabilir. Bu eskiden de olan şeydi. Emenuallah Han’dan beri olan şeydi. Böyle bir birlik özellikle bölge bakımından, nüfusunun çoğunluğu İslam olan ülkeler bakımından ciddi bir zemin ve bu zeminin güçlenmesi ne hizmet eden bir gelişmeye en azından adaydır diyebiliriz. Durum budur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: