Anti-emperyalistlerden Lübnan’a Yolculuk

Türkiyeli antiemperyalistlerden Lübnan’a yolculuk . Çok sayıda Demokratik Kitle Örgütünün bir araya gelmesiyle oluşturulan Halkların Ortadoğu Projesi Koordinasyonu bileşenleri 14 Kasım günü Galatasaray Postanesi önünde Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta düzenlenecek olan Uluslararası Beyrut Konferansı’na gideceklerini duyuran bir basın açıklaması düzenledi.14 Kasım Salı akşamı saat, 19.30’da düzenlenen basın açıklaması emperyalizme öfke dolu sloganların atılması ve “Direnişe Destek Olmaya Lübnan’a Gidiyoruz/ Türkiyeli Anti Emperyalistler” pankartının açılmasıyla başladı.

Koordinasyon adına basın açıklamasını okuyan Eyüp Baş şöyle konuştu; “Beyrut’ta 16-19 Kasım tarihlerinde toplanacak olan Lübnan Halkıyla Uluslararası Dayanışma Konferansı’na katılmak üzere yarın yola çıkıyoruz. Siyonist İsrail’in saldırdığı, yakıp, yıktığı, hafifletilmiş uranyum, fosfor bombası, misket bombası ve çeşitli kimyasal silahlar kullanarak binden fazla insanın katledildiği Lübnan’a gidiyoruz. Çok büyük acılar çekti Ortadoğu halkları. Ve her geçen gün acılarına yeni acılar eklendi. İşte Filistin; on yıllardır süren İsrail Siyonizm’inin vahşeti son iki haftadır üst boyuta çıkmış ve çoğu çocuk 100’e yakın Filistinli katledilmiştir. İşte Irak; Batağa saplandığını, ikinci bir Vietnam yaşadığını itiraf eden ABD emperyalizmi, Irak halkına karşı saldırılarını yoğunlaştırdı, yenilgisinin üstünü örtmek için katliamlar gerçekleştiriyor. Ve Lübnan; İsrail Siyonizm’ine karşı kahramanca direnen Lübnan halkının şehirleri yakılıp-yıkılmış, çocuk, kadın yaşlı demeden katledilmiştir”

Eyüp Baş konuşmasına şöyle devam etti; “Ülkeleri işgal edildi, aşağılandılar ama teslim olmadılar! Emperyalizme, Siyonizm’e ve işbirlikçi iktidarlara karşı direnen Ortadoğu halklarının yanında ve dayanışma içerisinde olduğumuzu göstermek için yarın Lübnan’a gidiyoruz. Beyrut’a gidişimizin Türk askerinin gidişiyle bir farkı var. Bizler Lübnan ve Ortadoğu halklarının direnişlerini selamlamak, dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için gidiyoruz. Türk askeri Barış Gücü adı altında işgal gücü olarak, emperyalizme hizmet için Lübnan’dadır. Onlar emperyalistlerin çıkarları için Lübnan’dalar. Biz halkların çıkarı için gidiyoruz. Onlar emperyalistlerin dayatması üzerine Lübnan’dalar, biz halkların kardeşlik duygularıyla Lübnan’a gidiyoruz. Ortadoğu halklarının kaderini BOP değil, halkların birlikte mücadelesi belirleyecektir. Irak, Filistin, Lübnan halklarının düşmanı da dostu da bellidir. Düşmanı emperyalistler, Siyonistler ve işbirlikçi iktidarlardır. Dostları ise tüm Ortadoğu ve dünya halklarıdır. Halkların birlikte mücadelesi ile emperyalizm, Siyonizm yenilecek direnen halklar kazanacak”

Basın açıklamasını yaklaşık 150 kişi katıldı. Açıklama 15 Kasım günü Beyrut’a hareket edileceğinin çağrısı ile son buldu. Açıklamada, “İşgale Değil Direnişe Destek”, “Ortadoğu Halkları Yalnız Değildir”, “Lübnan Halkı Yalnız Değildir”, “Emperyalizm Siyonizm Yenilcek Direnen Halklar Kazanacak” sloganlarının atılması ile son buldu.

Lübnan’a gidecek olan demokratik kitle örgütleri şunlar: Halkların Ortadoğu Projesi Koordinasyonu (Anti Kapitalist, EHP, HÖC, İşçi Mücadelesi, Leman Dergisi, Odak, SDP, Sosyalist Alternatif) Amargi Kadın Koporatif, ESP, Kaldıraç Dergisi, SODAP, Emek Partisi, SGD, TÖP, Birleşik İşçi Dergisi, Özgür Eğitim Platformu, Öğrenci Postası Gazetesi, Feminist Hareket Dergisi, Temel Haklar Federasyonu, Şakirpaşa Temel Haklar, İDİL Kültür Merkezi, Grup Yorum, TAYAD, Red Dergisi.

Kaynak: Halkın Sesi TV

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: