Direniş Cephesi: Lübnan Komünist Partisi

lkpLübnan Komünist Partisi Lebanese Communist Party LCP, Arapça, الـحـزب الشـيـوعـي اللبـنـانـي hizbu-sh-shuy‘uī-l-lubnānī Marksist politik parti.

Lübnan Komünist Partisi kitlesel bir desteğe sahip olmamakla birlikte, çok sayıda aydını saflarında toplamayı başarmıştır. SSCB döneminde Moskova taraftarı bir siyasi çizgiye sahipti. Lübnan’ın en eski politik organizasyonlarından ve “çok dinli-etnisiteli” partilerinden biridir. Destekçilerinin önemli bölümü Hristiyan Maruniler arasından gelse de sünni ve şii kesimlerden de taraftarları vardır. 1944 yılında Suriye-Lübnan Komünist Partisi adıyla kurulmuştur.

LKP Uzun yıllar yeraltında çalıştıktan sonra 1965 yılında politika değişikliğine giderek solcu Dürzi lider Kemal Canbolat’la işbirliği yaptı. 1970’de yasal olarak tanındı.

İç Savaş döneminde Canbolat’ın Lübnan Ulusal Cephesi ve Filistinliler koalisyonunda yer aldı.

1980’lerle birlikte parti güç kaybetmeye başladı. 1983’de sünni islamcı Tevhid hareketinin saldırılarına maruz kaldı. 50 üyesini kaybetti. 1987’de Dürzi İlerici Sosyalist Parti ile birlikte batı Beyrut’ta Şii Emel örgütü ile çatışmalara girdi.

1987’de düzenlenen 5. Parti Kongresi’nde Grek Ortodoks kökenli George Hawi görevden alınarak yerine Şii kökenli Kerim Murravvah Genel Sekreterliğe seçildi. Hawi’nin görevden alınması yakın ilişki içinde olduğu Suriye’nin tepkisini çekti. 1984-1987 yılları arasında LKP islami köktendinci grupların saldırılarında çok sayıda yöneticisini ve üyesini kaybetti.

Hawi Suikastı

Haziran 2005’te LKP eski Genel Sekreteri George Hawi, El-Cezire televizyonuna verdiği bir demeçte, Dürzi lider Kemal Canbolat’a 1977’de düzenlenen suikastin arkasında, Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat Esad’ın olduğunu ileri sürdü. Hawi kısa bir süre sonra arabasına konan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Son İsrail saldırıları sırasında çeşitli bölgelerde çatışmalara katılan LKP, bu çatışmalarda yedi üyesini kaybetti. Hizbullah’ın öncülük ettiği Direniş Cephesi içinde aktif bir pozisyonda bulunan Lübnan Komünist Partisi bir sonraki seçimlerde tarihinde bir ilki gerçekleştirerek parlamentoda temsil edilmeyi umuyor.

Lübnan Komünist Partisi’nin 33. Gün savaşı başlangıcında yaptığı direniş çağrısı

Lübnan Komünist Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Ahmad Saade 33. Gün Savaşı ertesinde yapılmış bir söyleşi – Didem Şahin / sendika.org

Reklamlar

2 Yanıt

 1. Direnenler,ve Direnişleri sahiplenenlerin onuruyla,Önderimiz GEORGE HABBAŞ’ın Anısına hepinizi muhabbetle selamlıyorum.Emperyalist-siyonist-vatikanist-putinist;Neo NAZİ SOYKIRIMCI faşiştler HER yerde mazlum yani yarı sömürge ülke halklarını katledip kaybediyorlar,Savaşların bir nedeni de ant-emperyalist,anti-siyonist,anti-faşişt HALKLAR muhalefetini bastırmak için hem nüfüs azaltıp,hemde katledp katlettirdikleri Kayıp ların ORGANLARI ve İLİKLERİNİ alıp RANT elde etmeleridir.Dünyada Organ Mafyası ve Kayıp ÇOCUKLARIMIZ Gewrçeği ışığında Dünya devlet başkanları başbakanlar ve diğer kamu görevlileri köpekçe susup suçu GİZliyolar Terörşst abd-israili-fransa-ingiltere ve almanyaya tabi olarak.Ben22 ocak 2004 den bu güne kadar TÜRKİYE de tek başıma Organcı eroinci Halk Düşmanı katiler Çetesine karşı savaşıyorum,Devlet susuyor,sao-sağ-islamcı odaklar partiler sendikalar Herkes susuyor.Susmak Suça ortak oplmaktır,susmak yarınlarda Çocuklarımızn siyon vatikanuşağı oup katledilmesini onaylkamaktır.selam ve sevgilerimle.
  HİZBULLAH NASRULLAH LAİLAHEİLLALLAH diyen yürekler Yalnız Değilsiniz.Allahu Teala Yar ve Yardımcımız osun.
  Orta Doğu Organcı eroinci Siyonist Terörist İsraile ve işbirkçilerine MEZAR olacak

  htus_organ.mafyasina.karsi@windowslive.com
  htus_tayadcan.hido@mynet.com
  htus_tayadcan.hido@yahoo.com
  htus-our.mising.childrens@windowslive.com.tr
  cep:+90 535 203 31 31
  Adress:Haklar Meydanı KEMER/ANTALYA/Direnen Anadolu

 2. Gewne Görüşelim bana ulaşınız.Bin Selamla

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: